Pech chciał, czyli Noc Muzeów w domu Gombrowiczów
Oddział: , Dodano: 2 maja 2011

Uwaga: W związku z Nocą Muzeów, która w Muzeum Gombrowicza odbędzie się w piątek, 13 maja, w sobotę – 14 maja ekspozycja czynna będzie w godzinach: 12.00 – 17.00.

My się pecha nie boimy i dlatego Noc Muzeów we Wsoli odbędzie się 13 maja, w piątek. Zachęcamy wszystkich naszych przyjaciół, znajomych i nieznajomych, do sprawdzenia, czy 13 i piątek to pechowa data także wieczorem i w nocy. Czy mamy kota? Nie, nie mamy, ale czarny byłby może nie od rzeczy.

A teraz serio, Noc Muzeów w Muzeum Witolda Gombrowicza odbędzie się rzeczywiście w przeddzień tej oficjalnej, ogólnoeuropejskiej. Wszyscy będą mogli więc spokojnie spędzić czas (oczywiście kulturalnie) u nas, by następnego dnia odwiedzić inne muzealne placówki położone bliżej centrum.

Zaczynamy o 19.30, jeśli pogoda pozwoli gromadząc się przed wejściem do pałacu.

Na ganku zasiądzie Edyta Jungowska, wybitna aktorka, mająca na swoim koncie m.in. przeszło trzydzieści ról w Teatrze Telewizji, a także świetny monodram gombrowiczowski według opowiadania „Dziewictwo”. Popularna „siostra Bożenka” (oto jak seriale przyprawiają gębę) tym razem przeczyta opowiadanie „Filidor dzieckiem podszyty”.

Czytać będziemy zresztą wszyscy, bo – inaczej niż zwykle – wstęp do MWG w Noc Muzeów będzie płatny. Na zapłatę stać będzie każdego: będziemy prosić naszych gości o przeczytanie do kamery jednego – dwóch zdań z dowolnego tekstu Gombrowicza, wybranego przez Państwa i przyniesionego ze sobą, w głowie albo na kartce.
Po lekturze Edyta Jungowska rozda trochę autografów, przygotujemy też atrakcje, które ułatwią Państwu oczekiwanie na następne wydarzenie. Te część wieczoru nazwaliśmy „Piazzola z Antresoli”, co wyjaśnia prawie wszystko.

Około godziny 20.30 rozpocznie się koncert Mirosława Czyżykiewicza, klasyka polskiej piosenki literackiej, obchodzącego w tym roku okrągłe jubileusze artystyczny i osobisty. Niedawny koncert Czyżykiewicza w radiowej Trójce udowodnił, że artysta ten jest wciąż w wysokiej formie. Czeka nas więc niezapomniany koncert, mocna dawka literackich i muzycznych doznań. Bisy przewidziane.

Po koncercie, około godziny 22, zamienimy się na chwilę w służby porządkowe i po błyskawicznym przemienieniu sali koncertowej na powrót w salę ekspozycyjną zaprosimy państwa do zwiedzania muzeum. Oglądaniu ekspozycji towarzyszyć będzie „Piazzola z Antresoli”.

Zapraszamy serdecznie, wszystkich z wyjątkiem pecha.

Wszystkich zainteresowanych z Radomia do Wsoli dowiezie bezpłatny autobus ITS A. Michalczewski. Zbiórka przed Teatrem Powszechnym w Radomiu o godzinie 18.40. Powrót po zakończeniu imprezy.

Program:

• 19.30 – „Filidor dzieckiem podszyty” – opowiadanie W. Gombrowicza czyta Edyta Jungowska – aktorka teatralna i filmowa (i telewizyjna oczywiście);

• 20.00 – „Piazzolla z Antresoli”- utwory Astora Piazzoli i nie tylko wykona Artur Miedziński;
około 20.30 – recital Mirka Czyżykiewicza- poeta, klasyk polskiej piosenki literackiej, pracuje twórczo już od 30 lat;

• 22.00 – „Piazzolla z Antresoli”.

Informacje o artystach:

Edyta Jungowska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1989), debiutowała rolą Panny Maliczewskiej w spektaklu pt. „Zapolska Zapolska” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza (1990), w teatrze Telewizji wystąpiła w ponad 30 rolach, ma na swoim koncie również wiele ról filmowych oraz dubbingowych. Współpracowała z kabaretem Olgi Lipińskiej. Zdobyła dwie nagrody na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w 2000 roku.

Mirosław Czyżykiewicz – z wykształcenia jest artystą grafikiem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (3 lata krakowskiej ASP). Kompozytor, poeta, pieśniarz, malarz. Mirek Czyżykiewicz jest kultowym artystą w kręgach piosenki literackiej. Cenią go zarówno miłośnicy Stachury, Wysockiego jak i Leonarda Cohena – jego własne kompozycje utrzymane są właśnie w duchu wymienionych artystów. Czyżykiewicz śpiewa swoje utwory oraz wiersze Josifa Brodskiego, którym jest zafascynowany. Artystę wyróżnia charakterystyczny głos i swoisty typ emocji, jego własne aranżacje przerywa niespodziewanie krzyk, przejmujący szept, melorecytacja. O czym śpiewa Czyżykiewicz? Po prostu: o życiu. Jego pieśni to opis świata, zapis wrażeń, notatka z podróży.

Artur Miedziński – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, akordeonista, nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu, kierownik sekcji fortepianu i akordeonu.

[fot. Mateusz Molenda]