„Pacyfizm w literaturze jako reakcja na Wielką Wojnę”
Oddział: , Dodano: 15 października 2014

Muzeum Andrzeja Struga serdecznie zaprasza we wtorek 25 listopada 2014 r. o godzinie 18.30 na wykład prof. Marii Olszewskiej Pacyfizm w literaturze jako reakcja na Wielką Wojnę. 

Będzie to ostatni wykład z cyklu Kulisy Wielkiej Wojny, realizowanego w Muzeum z okazji 100 rocznicy jej wybuchu.

Podczas wykładu przywołane zostaną znane i ważne powieści literatury polskiej i światowej, takie jak: Ogień Henri’ego Barbusse’a, Na zachodzie bez zmian Ericha Marii Remarque’a, Żywoty męczenników 1914-1916 Georgesa Duhamela, Drewniane krzyże Rolanda Dorgelèsa, Człowiek jest dobry Leonharda Franka, Przygody dobrego wojaka Szwejka Haška, Słońce też wschodzi i Pożegnanie z bronią Ernesta Hemingway’a, to zaledwie kilka przykładów. Jednym z głównych bohaterów będzie sławna trylogia antywojenna Struga Żółty krzyż. Oto słów kilka od p. Andrzeja:

Nie można było już znosić dłużej tej wojny i niepodobna było od niej uciec. Po obu stronach od dawna przestano wierzyć w wodzów, mężów stanu. Wyglądało na to, że samo wszystko, że coś się fatalnie nie udało. Nie było sensu prowadzić dalej wojny, a niepodobna było ją przerwać. Ta wojna bez końca nie prowadziła do niczego, stawała się absurdem …

Muzeum Andrzeja Struga
al. Niepodległości 210 m. 10
Warszawa

Zapraszamy!


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP