Ostatni koncert we Wsoli
Oddział: , Dodano: 7 listopada 2013

Utwory z najnowszej płyty zaprezentują w najbliższą niedzielę w Muzeum Witolda Gombrowicza Klaudia Kowalik i Stan Breckenridge. Jazzowe standardy polsko-amerykański duet wzbogaci zapewne świątecznymi kolędami. To wydarzenie muzyczne odbędzie się w cyklu „Miejsce kultury, kultura miejscowa”.

Klaudia Kowalik i Stan Breckenridge spotkali się po raz pierwszy na warsztatach organizowanych przez American Corner/RKŚTiG „Łaźnia” w Szkole Muzycznej im. O. Kolberga w Radomiu, w listopadzie 2012 r. To wtedy głos młodej wokalistki zachwycił amerykańskiego muzyka, który w rezultacie zaprosił Klaudię do współpracy, której rezultatem była ich pierwsza płyta. Obecnie polsko-amerykański duet przygotowuje kolejną płytę: nagrania dokonywane są w „Łaźni”, a próby materiału na płytę odbywały się również w Muzeum Witolda Gombrowicza. Nowy krążek nosić będzie tytuł  Jazz is Alive!.

Cykl „Miejsce kultury, kultura miejscowa” pokazywać ma, iż również w najbliższym, lokalnym otoczeniu MWG znaleźć można wartościowe zjawiska kultury i twórców, którzy prezentują wysoki poziom artystyczny i profesjonalny. Chcemy, by Wsola była miejscem, w którym swoją sztukę mogli oni prezentować na normalnych zasadach, bez taryfy ulgowej wynikającej z  „tutejszości”. Oznacza to, że jesteśmy otwarci na propozycje twórców z najbliższego otoczenia MWG, przy czym oczywiście lokalność czy swojskość nie są wystarczającymi powodami, by we Wsoli wystąpić. Dlatego nie wszystkie propozycje realizujemy. W przypadku Stana Breckenridga i Klaudii Kowalik ani przez chwilę nie wątpiliśmy,  że warto ich zaprezentować naszej publiczności.

Niedzielny koncert będzie ostatnim w tym roku wydarzeniem kulturalnym we Wsoli.

Zapraszamy, 15 grudnia o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Wszystkich zainteresowanych z Radomia do Wsoli dowiezie płatny autobus. Zbiórka o godz. 16.20 na przystanku przy ulicy Chrobrego (centrum Vis a Vis). Opłata za przejazd – 6 zł w obie strony.

Stan Breckenridge – dr muzykologii Uniwersytetu Claremont w Kalifornii. Stypendysta Polsko – Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, który z ogromnym powodzeniem występował we Francji, Japonii, Polsce, na Węgrzech, a także w USA, prowadząc serie wykładów ilustrowanych muzyką w jego wykonaniu. Oprócz koncertów solo Stan Breckenridge występował m. in. ze  Scottem Baio, Bobby Blue Bland, Billem Cosby. Wydał siedem albumów muzycznych i opublikował wiele podręczników.

Klaudia Kowalik – wokalistka, uczennica czwartej klasy gimnazjum II stopnia w Zespole Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu, gdzie uczy się także gry na skrzypcach. Stypendystka „Polish Orphans Charity”. Laureatka m.in. I miejsca na Międzynarodowym Festiwalu „My XXI wiek” w Słonecznym Brzegu w Bułgarii czy I miejsca na Międzynarodowym Festiwalu „Magia Italiana”. Współpraca ze Stanem Breckenridgem zaowocowała dwoma albumami: All About Jazz i Jazz is Alive!. Tegoroczna laureatka stypendium twórczego Prezydenta Radomia.

W mijającym roku zorganizowaliśmy w Muzeum Witolda Gombrowicza blisko 20 wydarzeń: spotkań literackich, spektakli i koncertów. Gościliśmy: Ritę Gombrowicz, Jorge’a Lavelli i Janusza Majcherka, Mariusza Wika, Bronisława Świderskiego, Zbigniewa Kruszyńskiego, Klementynę Suchanow, Annę Łabędzką, Wojciecha Sikorę, prof. Rolfa Fiegutha, Mariusza Piekoszewskiego i Rudigera Fuchsa, Mariusza Bonaszewskiego, Henryka Jóźwiaka, Agnieszkę Przepiórską, Grażynę Auguścik i Andrzeja Jagodzińskiego, Jana Jakuba Należytego, Krzysztofa Daukszewicza, Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego, Renatę Przemyk, Janusza Bieleckiego, Andrzeja Trąbczyńskiego i Małgorzatę Markowską, zespoły: Maryna C, Chłopcy kontra Basia, Maja Kleszcz i IncarNations, orkiestrę Grandioso.

Pokazaliśmy dwie wystawy: listów Witolda Gombrowicza do J.C. Gomeza oraz fotografii Barbary Czartoryskiej „Widziane w Laficie”,  zorganizowaliśmy także kilkugodzinną prezentację rękopisu „Kronosu” oraz polską prapremierę filmu dokumentalnego „Zabijcie Witolda” Agnieszki Herbich i Lucasa Trajtengartza zrealizowanego na zlecenie MSZ.

Jeszcze w tym roku, w najbliższych tygodniach ukażą się też  dwie nasze książki: w serii „Bibuła Literacka” tom wierszy Radosława Wiśniewskiego „Abdykacja” oraz „Gombrowicz i okolice”, publikacja zwierająca m.in. zapis czterech debat organizowanych w MWG w ramach Paneli Gombrowiczowskich i cyklu „Powrót Gombrowicza”.

 

fot. Marcin Kucewicz. Żródło: America Corner Radom


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP