Od Moskwy do Atlanticu: Jeździec znikąd

Muzyka: Victor Young
Kraj: Polska
Premiera: 23 kwietnia 1953
Obsada: Alan Ladd (Shane); Jean Arthur (Maria Starrett); Van Heflin (Joe Starrett); Brandon De Wilde (Joey Starrett); Jack Palance (Jack Wilson); Ben Johnson (Chris Calloway); Edgar Buchanan (Fred Lewis); Emile Meyer (Rufus Ryker); Janice Carroll (Susan Lewis); Martin Mason (Ed Howells)
Wytwórnia: Paramount Pictures
Gatunek: Western
Czas trwania: 118 min.

Amerykański western z 1953 roku, zrealizowany według powieści Jacka Schaefera pod tym samym tytułem. Film uchodzi za klasyk tego gatunku filmowego. 3Wyoming, XIX w. Tajemniczy Shane, były rewolwerowiec, zatrudnia się u rodziny Starrettów – miejscowych farmerów. Szybko zżywa się z tą rodziną, a zwłaszcza z małym Joeyem. Dowiaduje się, że Starretowie, podobnie jak inni miejscowi rolnicy, są terroryzowani przez bandę Rufusa Rykera, zamożnego hodowcy bydła. Shane postanawia pomóc rolnikom w walce z Rykerem…

Walbridge Ladd

Alan Walbridge Ladd (ur. 3 września 1913 w Hot Springs w stanie Arkansas, zm. 29 stycznia 1964 w Palm Springs w stanie Kalifornia) – amerykański aktor filmowy.
Ten syn brytyjskich emigrantów, stał się znany ze swojego impulsywnego postępowania i średniego wzrostu (165 cm wzrostu). We wszystkich swoich filmach grał albo pozytywnego bohatera albo złego chłopca z sumieniem.
Został dostrzeżony po roli psychopatycznego zabójcy z sumieniem w dramacie kryminalnym Płatny morderca (This Gun for Hire, 1942). Największą sławę przyniosła mu jednak postać włóczęgi i dawnego rewolwerowca o imieniu Shane z klasycznego westernu Jeździec znikąd (Shane, 1953) oraz rola milionera Jaya Gatsby’ego o tajemniczej przeszłości w drugiej w historii kina ekranizacji powieści F. Scotta Fitzgeralda Wielki Gatsby (The Great Gatsby, 1949). Ladd pracował także w radio, w seryjnym Box 13 (1948-1949). Był producentem Mayfair Productions. Zmarł w wieku 51 lat, na skutek przedawkowania środków nasennych i alkoholu.
Był dwukrotnie żonaty: z Marjorie Midge (1936-1941), z którą ma syna Alana Jr. (ur. 22 października 1937), i z aktorką Sue Carol (od 1942 aż do jego śmierci), z którą ma córkę Alanę (ur. 21 kwietnia 1943) i syna Davida (ur. 5 lutego 1947) – byłego męża znanej z serialu Aniołki Charliego gwiazdy Cheryl Ladd. Aktorka Jordan Ladd to jego wnuczka.

Jean Arthur

Jean Arthur, właśc. Gladys Georgianna Greene (ur. 17 października 1900 w Plattsburghu, zm. 19 czerwca 1991 w Carmel-by-the-Sea) − amerykańska aktorka, od 1923 występująca w filmach (głównie wytwórni Columbia), odtwórczyni głównych ról m.in. w komediach Franka Capry (Pan z milionami z 1936) i westernach (Jeździec znikąd, 1953, reż. George Stevens), nominowana do Oscara za rolę w filmie Wesoły sublokator.

Heflin

Emmett Evan Heflin Jr. (ur. 13 grudnia 1910 w Walters, zm. 23 lipca 1971 w Hollywood) − amerykański aktor filmowy i teatralny, laureat Oscara za rolę drugoplanową w filmie Johnny Eager.
Karierę jako aktor zaczął na Broadwayu w 1930 roku. Pierwszym filmem, w którym wystąpił był Rebels Woman (1936). Wystąpił w 59 filmach, ostatnim był Port lotniczy (1970).

Brandon De Wilde

Brandon De Wilde (ur. 9 kwietnia 1942 zm. 6 lipca 1972) — amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Zginął w wypadku samochodowym.