O malarstwie i odwadze życia po swojemu. Sylwia Zientek w Ogrodzie przez lato
Oddział: , Dodano: 4 sierpnia 2021

Zapraszamy do ogrodu Muzeum Broniewskiego na spotkanie z Sylwią Zientek, które poprowadzi Weronika Wawrzkowicz 12 sierpnia (czwartek) o godz. 19:00, ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 w Warszawie.

Sylwia Zientek po mistrzowsku uruchamia literackie wehikuły czasu. Na kartach książki „Polki na Montparnassie” spotykamy m.in. Olgę Boznańską, Melę Muter, Tamarę Łempicką.  Łączy je miłość do sztuki i determinacja, by żyć po swojemu. Przed nami rozmowa o kobietach, które nie dostosowują się do narzucanych im zasad. Przeciwnie, tworzą własne.

Przed drugą wojną światową w paryskiej dzielnicy Montparnasse tworzyło blisko dwieście artystek z Polski. W swojej ojczyźnie nie miały możliwości na rozwój. Ówcześni artyści – z Janem Matejką na czele – uważali, że malarstwo jest wbrew naturze kobiety. Te, które nie bały się wyzwań, wsiadały w pociąg do Paryża i jechały po swoje marzenia. Sylwia Zientek dotarła do unikalnych materiałów, które pozwoliły odtworzyć losy polskich artystek. Kobiety, z którymi minęliśmy się w czasie, dzięki książce pisarki, są na wyciągnięcie ręki.

Sylwia Zientek – po wielu latach pracy porzuciła zawód prawniczki dla pisania. Autorka powieści historycznych, opowiadań oraz wielu publikacji biograficznych. Mama trójki dzieci. Wydała m.in. sagę warszawską „Hotel Varsovie”, książki „Kolonia Marusia” i „Miraże”. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Centrum Studiów Latynoamerykańskich. Entuzjastka sztuki. Uwielbia podróże śladami artystów i sekretne życie muzeów.

Kuratorką literackiej części programu „Ogród przez lato” jest Weronika Wawrzkowicz – dziennikarka, twórczyni kanału Rozmawiam, bo lubię (YouTube), współautorka książki „Lizbona. Miasto, które przytula”, stała felietonistka „Magazynu Filmowego”.

Zapis transmisji online:

O odwadze życia po swojemu. Sylwia Zientek w "Ogrodzie przez lato".

Sylwia Zientek po mistrzowsku uruchamia literackie wehikuły czasu. Na kartach książki „Polki na Montparnassie” spotykamy m.in. Olgę Boznańską, Melę Muter, Tamarę Łempicką. Łączy je miłość do sztuki i determinacja, by żyć po swojemu. Przed nami rozmowa o kobietach, które nie dostosowują się do narzucanych im zasad. Przeciwnie, tworzą własne. Do zobaczenia w ogrodzie Władysława Broniewskiego 12 sierpnia o godz. 19.

Opublikowany przez Muzeum Literatury Czwartek, 12 sierpnia 2021