Nowicki mówi Twardowskiego
Oddział: , Dodano: 24 lutego 2014

Muzeum Witolda Gombrowicza w najbliższą niedzielę zaprasza na spektakl literacko-muzyczny  „Z obłoków na ziemię” przygotowany przez Jana Nowickiego, na który złożą się teksty Bolesława Leśmiana, ks. Jana Twardowskiego, Karola Wojtyły. Na spektakl oprócz wierszy tych poetów oraz Jana Nowickiego składa się oryginalna muzyka jazzowa autorstwa Marka Stryszowskiego i Cezarego Chmiela, którzy wraz z Tomaszem Kudykiem towarzyszyć będą na scenie Janowi Nowickiemu.

Ten spektakl zaskakuje podwójnie: legendarny aktor najmniej znany jest właśnie jako interpretator poezji o tematyce religijnej, zaś tematyka ta w przestrzeni Muzeum Witolda Gombrowicza zabrzmi tak mocno bodaj po raz pierwszy. Jesteśmy niezwykle ciekawi, co z tej konfrontacji wyniknie.

Na pewno wyniknie dobry spektakl, łączący aktorstwo najwyższej próby z interesującą muzyką w świetnym wykonaniu. „Z obłoków na ziemię” grany jest z powodzeniem od kilku lat, nie tylko na polskich scenach, ale także w RPA, USA, Norwegii, Wielkiej Brytanii.

Zapraszamy,
30 marca, godz. 17.00
Wstęp wolny!

Dojazd z Radomia do Wsoli płatny (6 zł w obie strony), zbiórka o godz. 16.15 na pierwszym przystanku przy ul. Chrobrego (kierunek oś. Michałów).

Informacja o artystach:

Jan Nowicki – aktor filmowy, teatralny, telewizyjny, pedagog. Od 1964 roku był aktorem Teatru Starego w Krakowie. Na ekranie debiutował w 1963, wystąpił w kilkudziesięciu filmach, jednak szczególną popularność przyniosła mu rola Wielkiego Szu w filmie Sylwestra Chęcińskiego (1983), w której  Nowicki pokazał „sarkastyczne skrzywienie ust” i „diaboliczny uśmiech”, sprawiając, że postać czterdziestokilkuletniego szulera stała się jednym z najbardziej wyrazistych portretów filmowych ostatnich dwóch dziesięcioleci. Związany był z kręgiem twórców kabaretu Piwnica pod Baranami. Wykładowca PWST w Krakowie, gdzie w latach 1973–1974 był prodziekanem wydziału aktorskiego. Autor książki Między niebem a ziemią – zbioru felietonów-listów publikowanych w latach 1998–2000 na łamach „Przekroju”. Adresatem listów był nieżyjący już twórca Piwnicy pod Baranami Piotr Skrzynecki.

Cezary Chmiel – kompozytor ,pianista , organista i tubista, współzałożyciel legendarnej grupy Gabinet oraz lider zespołu jazz-rockowego CC Band, zwycięzca wielu konkursów organowych. Absolwent wydziału muzyki kościelnej Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, autor muzyki do szeregu swoich autorskich płyt m.in. „Powroty”, „Czasami o Świcie” oraz „Bez słów”, „Zmowa” własnej grupy CC Band.

Marek Stryszowski – kompozytor, wokalista jazzowy  i saksofonista, prezes krakowskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, współzałożyciel zespołu Laboratorium, laureat festiwali: Jazz  nad Odrą, Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych. Twórca i realizator takich projektów jak:  World Art, Underground Wieliczka 95-98-02, Międzynarodowy Most Jazzowy 2000, Krakowskie Spotkania Jazzowe, Krakowskie Zaduszki Jazzowe. Występujący i nagrywający z muzykami jazzowymi   z całego świata (na niemal  wszystkich kontynentach) ze swoimi zespołami  m.in. Laboratorium, Electric Shepard,  Little Egoists, De Profundis, Sharkiat.

Tomasz Kudyk – trębacz, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, lider kwintetu jazzowego New Bone, z którym nagrał trzy autorskie płyty „Something for Now”, „It’s not easy” i „Destined”. Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami takimi jak: Jarek Śmietana, Adam Pierończyk, Leszek Kułakowski, Joachim Mencel, Maciej Sikała, Wojtek Karolak, Janusz Muniak. Brał udział w sesjach nagraniowych takich artystów jak: Jarek Śmietana, Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, Janusz Grzywacz, Leszek Możdżer. Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej AM w Krakowie.

Fot. Marta Kania


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP