Nominacja do Sybilli 2011 dla Muzeum Literatury w kategorii „Wystawy sztuki”
Oddział: , Dodano: 28 maja 2012

Zorganizowana przez Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie wystawa Leonor Fini i Konstanty A. Jeleński. Portret podwójny ( 14 października – 30 grudnia 2011) otrzymała nominację do nagrody w ogólnopolskim konkursie na „Wydarzenie Muzealne Roku – Sybilla 2011” w kategorii: wystawa sztuki. Nasza wystawa została zatem uznana za jedną z czterech najważniejszych wystaw sztuki ubiegłego roku.

Nagrodę podczas gali w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach odebrali w dniu 18 maja 2012 r. : Dyrektor Muzeum dr Jarosław Klejnocki oraz autor i kurator wystawy – dr Anna Lipa. Drugim kurato-rem wystawy była nieobecna z przyczyn obiektywnych na uroczystości Aleksandra Kaiper-Miszułowicz.

Wystawa Leonor Fini i Konstanty A. Jeleński. Portret podwójny stanowiła pionierską prezentację sylwetek niezwykłej pary – artystki i myśliciela. Przyświecała jej idea odmalowania portretu związku Leonor Fini (1907-1996) i Konstantego Aleksandra Jeleńskiego (1922-1987). Obok pokazania dorobku twórców równie ważne było przedstawienie ich osobowości i wzajemnych relacji. W skład ekspozycji weszły rysunki, gwasze i prace graficzne Leonor Fini ze zbiorów własnych Muzeum Literatury (obecnie największej kolekcji prac artystki w Polsce) oraz po raz pierwszy sprowadzone do Polski z paryskiej Galerii Minsky obrazy olejne oraz unikalne fotografie z Archiwum Leonor Fini w Paryżu.

Prezentację dopełniły dzieła ze zbiorów polskich kolekcji i muzeów oraz kolekcji prywatnych z Paryża i Nowego Jorku. Za-prezentowano łącznie 160 dzieł sztuki (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba), 94 fotografii archiwalnych oraz kilkadziesiąt dokumentów, rękopisów i pamiątek, a także księgozbiór Kota Jeleńskiego ze zbiorów Muzeum Literatury. Udało się również sprowadzić dokumenty i pa-miątki po Jeleńskim z Archiwum „Kultury” w Maisons-Laffitte. Ekspozycja została skompo-nowana zgodnie z kluczem problemowym, ukazując relacje intelektualne, artystyczne i osobi-ste jej bohaterów. Zaprezentowaliśmy ich w kontekście historii i kultury zarówno na tle środowiska emigracji polskiej, jak też Kongresu Wolności Kultury oraz kosmopolitycznego salonu Leonor Fini.

O wystawie – więcej

Zwiastun wystawy (archiwum ML):


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP