Noc Muzeów. Przedpremierowy pokaz i otwarcie!
Oddział: , Dodano: 10 maja 2021

15 maja 2021 r. zapraszamy na Noc Muzeów do Muzeum Literatury oraz do oddziałów: Muzeum Marii Dąbrowskiej, Muzeum Władysława Broniewskiego oraz Muzeum Andrzeja Struga.

W programie:

MUZEUM LITERATURY
Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie
Od godz. 19:30 do 00:00

Wystawy:

Przedpremiera! „Witkacy. Pokaz. Dzieła z kolekcji Muzeum Literatury” – słynne pastele Stanisława Ignacego Witkiewicza wykonywane w ramach Firmy Portretowej. Portrety oniryczne i demoniczne, kompozycje astralne i fantastyczne. Pokaz dopełniają unikatowe filmy z Witkacym w roli głównej autorstwa Augusta Zamoyskiego.

„Adam Mickiewicz 1798-1855” – ekspozycja stała, wystawa biograficzno-literacka, ukazująca postać Poety w szerokim kontekście historycznym.

Obowiązuje limit zwiedzających: 20 osób na wszystkich salach wystawowych jednocześnie. Obowiązkowe maski ochronne zakrywające usta i nos oraz dezynfekcja rąk przy wejściu.

Skrócony regulamin zwiedzania – czytaj

MUZEUM ANDRZEJA STRUGA I MUZEUM MARII DĄBROWSKIEJ
al. Niepodległości 210 m. 10 A w Warszawie
ul. Progi 1 m.13 w Warszawie

Spacer między Polną a Topolową. Przedwojenne domy literatów z historią w tle.

Cztery spacery z kustoszami Oddziałów między Muzeum Marii Dąbrowskiej a Muzeum Andrzeja Struga, z możliwością wejścia do domów pisarzy w grupach do 5 osób, krótkim zwiedzaniem oraz udziałem w zabawach – niespodziankach: „Mój dzień z życia Dąbrowskiej”, „Szansa na sukces Pod Picadorem”.

Grupa 1 – 17.00 – 18.15 – spotkanie pod Muzeum Marii Dąbrowskiej
Grupa 2 – 18.15 – 19.30 – spotkanie pod Muzeum Andrzeja Struga
Grupa 3 – 19.30 – 20.45 – spotkanie pod Muzeum Marii Dąbrowskiej
Grupa 4 – 20.45 – 22.00 – spotkanie pod Muzeum Andrzeja Struga

MUZEUM WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO
ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 w Warszawie
Od godz. 17.30 do godz. 23.00

Godz. 17.30 – Andrzej Mastalerz czyta wiersze Władysława Broniewskiego z tomu „Drzewo rozpaczające”.

18.30 – Paula Kinaszewska czyta listy Krystyny Domańskiej do Władysława Broniewskiego; malarki, pierwszej żony Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Pokaz rękopisów listów oraz prac plastycznych Krystyny Domańskiej z archiwum Muzeum Władysława Broniewskiego.

19.30 – Spotkanie z Katarzyną Michalczak, poetką, autorką dwóch tomów opowiadań: „Klub snów oraz „Mam na imię nie mam” (Wydawnictwo Cyranka) oraz z Tomaszem Nalewajkiem – autorem powieści „Chciałbym, żeby dzisiaj coś się wydarzyło” (Wydawnictwo Cyranka). Prezentacja projektu: rezydencja artystyczna „Siła i Światło” prowadzonego przez autorów w Milanówku.

20.30 – Pokaz filmów dokumentalnych reżysera i scenarzysty Andrzeja Titkowa o literatach: Tadeuszu Konwickim pt. „Przechodzień”; Andrzeju Bursie pt. „Z pamięci” oraz Marku Hłasce pt. „Piękny dwudziestoletni”.

Rozmowa z Andrzejem Titkowem o filmach i twórczości poetyckiej wybitnego dokumentalisty, autora tomów wierszy pt. „Pieśń pod pieśniami” oraz „Popiół i popiół”. Prowadzenie: Eliza Czapska.

Obowiązują ograniczenia: liczba uczestników podczas wydarzeń w ogrodzie: 40 osób, liczba uczestników wewnątrz budynku: 15 osób.