Muzeum Witolda Gombrowicza ponownie otwarte!
Oddział: , Dodano: 7 maja 2021

Od soboty, 8 maja, znów będzie czynne Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Placówka będzie otwarta dla zwiedzających codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) w godzinach 10.00 – 17.00.

Po prawie dwumiesięcznej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną i związanymi z nią decyzjami rządu, Muzeum Witolda Gombrowicza ponownie zaprasza zwiedzających. Muzeum będzie czynne od soboty, 8 maja, od godziny 10.00.

Nadal jednak będą obowiązywały pewne ograniczenia, np. liczby gości – jednocześnie wewnątrz muzeum będzie mogło przebywać maksymalnie 10 osób.

Obowiązujący obecnie regulamin zwiedzania dostępny jest na stronie internetowej muzeum, http://www.muzeumgombrowicza.pl

Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, w odległości 10 km od Radomia i 90 km od Warszawy. W pierwszej połowie XX wieku mieszkał tu wraz z żoną Aleksandrą z Pruszaków i córką Tereską brat Witolda – Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. We wsolskim pałacu powstawał Pamiętnik z okresu dojrzewania – debiut literacki Gombrowicza oraz fragmenty słynnej powieści Ferdydurke. Na stałej ekspozycji zobaczyć można m.,in. Pióra, którymi pisał W. Gombrowicz, jego maszynę do pisania, tekturową podkładkę, która (jak twierdził) przynosiła mu szczęście, a także tak niezwykłe przedmioty jak np. nocnik, który pisarz podarował swojemu argentyńskiemu chrześniakowi, Adrianowi Russovichowi. Na nocniku znajdują się ilustracje wykonane przez Wojciecha Eichlera nawiązujące do książek Gombrowicza. W muzeum we Wsoli częstym gościem jest Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu.