ML na Big Book Festival
Oddział: , Dodano: 12 maja 2014

Big Book Festival – święto wielbicieli książek. Dwa dni, kilka tysięcy czytelników, 150 gości, 50 spotkań w międzynarodowym towarzystwie, dyskusje, spacery literackie, głośne czytanie, wirtualne rozmowy. Kilkanaście miejsc, wydarzenia na serio i z przymrużeniem oka. Zaskakujące przestrzenie miasta, ulice, prywatne gabinety pisarzy. Nowoczesny festiwal włączający publiczność w akcje literackie. Zaskakujący i tworzony wspólnie. Całkowicie otwarty.

Muzeum Literatury, Muzeum Dąbrowskiej i Muzeum Broniewskiego biorą udział w następujących wydarzeniach festiwalu:

Giganci Literatury:

WARSZAWA ZŁEGO // WARSAW BAD. Zło w mieście. Powojenne pejzaże, życie na gruzach, przestępcy na ulicach. Niebezpieczna Warszawa lat 50., zapisana w najsłynniejszej powieści Leopolda Tyrmanda. Wspólne oglądanie i rozmowa o wystawie  „Ulice Złego”. Prowadzą Joanna Pogorzelska i Cezary Polak. // The bad and the city. Afterwar landscapes, living among ruins, deliquents on the streets. Warsaw of the 50’s portrayed in Leopold Tyrmand’s most famous novel and exhibition, NIEDZIELA / SUNDAY 15.00-16.30, MUZEUM LITERATURY, RYNEK STAREGO MIASTA 20 w Warszawie

Ćwiczenia terenowe:

Z wizytą u Marii Dąbrowskiej // Visit Madame Dąbrowska. Polska Virginia Woolf. Mistrzyni stylu i życia. W kwiatach kochała się równie mocno w kwiatach co w ludziach, bez względu na płeć. W przerwach od pisania chodziła na ślizgawkę. Zajrzyjcie na herbatkę na Polną. Literacki spacer po rezydencji Marii Dąbrowskiej. Obowiązują zapisy: spotkania@big-book.pl // Virginia Woolf of Polish literature. Master of style and life who adored skating at work intervals. Have some tea at her cosy residence. Subscription required spotkania@big-book.pl, SOBOTA / SATURDAY 12.00-12.30, ul. Polna 40/31 w Warszawie.

Z wizytą u Władysława Broniewskiego // Visit Monsieur Broniewski. Równie dobrze władał bronią, co piórem. Tłumaczył rosyjskie bajki, songi Brechta, walczył u boku Andersa, a w Jerozolimie założył pismo literackie. Uczył naród zakładać bagnet na broń. Państwo odwdzięczyło mu się nietuzinkową willą. Literacka wizyta w rezydencji Władysława Broniewskiego. Obowiązują zapisy: spotkania@big-book.pl. He was as good in fighting as he was in writing. A poet who translated Russian fairy tales, went to war and established a literary magazine in Jerusalem. The state offered him a pretty villa which you are welcome to visit. Subscription required: spotkania@big-book.pl, NIEDZIELA / SUNDAY 17.00-18.00, ul. Jarosława Dąbrowskiego 51 w Warszawie

W programie:
Zwiedzanie Muzeum Władysława Broniewskiego wraz z przewodnikiem. Opowieść o życiu i twórczości  Mistrza Liryki.
Pokaz filmu dokumentalnego o Władysławie Broniewskim. Zobaczą Państwo Poetę w domu, w którym od 50 lat Muzeum Literatury dba o zachowanie oryginalnych wnętrz.
Pokaz  fotografii – zdjęcia wybitnych fotografów polskich, przyjaciół Władysława Broniewskiego- Henryka Hermanowicza; ucznia ojca polskiej fotografii Jana Bułhaka i Tadeusza Przypkowskiego.
Słuchanie nagrań wierszy Władysława Broniewskiego w wykonaniu samego Poety.
Słuchanie nagrań z płyty pt. ”Broniewski” wydanej przez  Galerię Raster. Muzyczne aranżacje wierszy poety przygotowali m.in. tacy wykonawcy jak: Muniek Staszczyk, Pustki, Siostry Wrońskie, Marcin Świetlicki.