Mit „żółtego niebezpieczeństwa” w literaturze polskiej. Rekonesans.
Oddział: , Dodano: 9 września 2016

Muzeum Andrzeja Struga serdecznie zaprasza na wykład dr hab. Marka Kochanowskiego z cyklu Świat sensacji dwudziestolecia międzywojennego we wtorek 25 października o godz. 18.30. Prelekcja będzie nosić tytuł: Mit „żółtego niebezpieczeństwa” w literaturze polskiej. Rekonesans.

Wykład dotyczyć będzie motywu „żółtego niebezpieczeństwa” w literaturze polskiej. Narodziny motywu literackiego, zwanego „żółtym niebezpieczeństwem”, związane są z faktami historycznymi oraz z konkretnymi utworami, a także z reminiscencjami we wspomnieniach najazdu Attyli, przywódcy Hunów na Europę w V wieku naszej ery. Istotną rolę w formowaniu się tego zagadnienia odegrały książki Władimira Sołowjowa Chiny a Europa (1890), Opowieść o Antychryście (1900), a także wydarzenia historyczne na terenie Chin i Japonii. Wykład dotyczyć będzie występowania tego motywu przede wszystkim w powieściach Witkacego i literaturze popularnej. Na marginesie zostanie przywołana twórczość Andrzeja Struga, Bruno Jasieńskiego, Aleksandra Wata oraz literatura popularna – m.in. komiks z czasów międzywojnia Warszawa w 2025 roku. To już niedługo… może warto się przygotować na konfrontację fikcji z rzeczywistością.

Zapraszamy!

Prelekcji będzie towarzyszyć pokaz slajdów.
Muzeum Andrzeja Struga
al. Niepodległości 210 m. 10

wstęp wolny


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP