„Miraże i rzeczywistość” – stała ekspozycja w Muzeum Andrzeja Struga [wideo]
Oddział: , Dodano: 14 lutego 2011

Wystawa „Miraże i Rzeczywistość. Proza Polskiego Międzywojnia” zarysowuje panoramę prozy „polskiego międzywojnia”, w której powieść polityczna wysuwa się na pierwszy plan także z racji miejsca jej prezentacji. Jest nim Muzeum Andrzeja Struga – autora „Ludzi podziemnych” (1908), prozaika, publicysty, działacza PPS, żołnierza Legionów Polskich, wreszcie senatora i masona w niepodległej RP. Pisarza o romantycznych ideałach, zaangażowanego w „sprawę polską” bez reszty, który jednak stopniowo tracił złudzenia, jak całe jego pokolenie i… „Pokolenie Marka Świdy” (1925). W tych murach pisał Stug trylogię „Żółty krzyż” (1923-33)

Barbara Riss

Przedstawiamy materiał filmowy. O stałej ekspozycji w Muzeum Andrzeja Struga „Miraże i Rzeczywistość. Proza Polskiego Międzywojnia” opowiada Katarzyna Piktel.

[Film zrealizowali: Filip Bojarski – kamera, Bartłomiej Kwasek – montaż]

Wystawa „Miraże i Rzeczywistość. Proza Polskiego Międzywojnia”
Muzeum Andrzeja Struga

Al. Niepodległości 210 m. 10 A