„Metody i metodologia” – relacja wideo z prezentacji książki prof. Edwarda Kasperskiego
Oddział: , Dodano: 12 kwietnia 2017

Przedstawiamy relację wideo z prezentacji książki prof. dr. hab. Edwarda Kasperskiego „Metody i metodologia” (metodologia ogólna, nauki humanistyczne, wiedza o literaturze). Spotkanie odbyło się w Muzeum Literatury 8 marca 2017. Prezentacja książki połączona była z wieczorem wspomnieniowym poświęconym autorowi w pierwszą rocznicę śmierci.

Wieczór prowadziła dr hab. Ewa Szczęsna (prof. UW) – kierownik Zakładu Komparatystyki, recenzentka tomu. W rozmowie udział wzięli: dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka (UW) – redaktorka tomu, dr hab. Olaf Krysowski (prof. UW) oraz członkowie Zakładu Komparatystyki, współpracownicy, uczniowie, przyjaciele i bliscy Profesora.

Kamera: Filip Bojarski

„Protesty miłośników literatury, którzy głoszą, że liczy się tylko jej przeżywanie, a nie wiedza o niej, nie odnoszą na ogół większego skutku. Nie odnoszą go, gdyż wiedza o literaturze i doznawanie „przyjemności tekstu” (określenie francuskiego krytyka Rolanda Barthesa) bynajmniej nie kłócą się ze sobą. Przeciwnie. Wiedza, jak świadczą niezliczone przykłady, intensyfikuje i pogłębia tę „przyjemność tekstu”, a brak wiedzy – zazwyczaj ją ogranicza, spłaszcza oraz prymitywizuje.

(…) Głównym zadaniem i tematem [książki] jest refleksja nad wybranymi zagadnieniami metodologii ogólnej, metodologii humanistyki i metodologii badań literackich, rozważanych nie, jak zwykło się postępować, osobno, lecz we wzajemnym związku. (…)

Metodologia kształtuje samowiedzę badawczą, a bez minimum tej samowiedzy nie byłoby pewne chociażby to, czy działalność, którą uprawiamy obcując z literaturą i prowadząc badania, ma cokolwiek wspólnego z poznaniem i wiedzą, nie mówiąc już o tym, czy w ogóle zasługuje na miano nauki.”

Z Wprowadzenia

Więcej o książce – czytaj