Medal dla Lecha Gołębiewskiego z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego
Oddział: , Dodano: 24 października 2014

Z przyjemnością informujemy, że prezes Związku Powstańców Warszawskich, generał brygady Zbigniew Ścibor-Rylski ps. Motyl, przyznał naszemu koledze Lechowi Gołębiewskiemu medal pamiątkowy z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Z wnioskiem o to wyróżnienie wystąpił Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”.

Lech pracuje w Muzeum Literatury od 1972 r., a Powstaniem Warszawskim i szczególnie dziejami Batalionu „Zośka” interesuje się właściwie „od zawsze”. Doceniony został przede wszystkim za stworzenie archiwum fotograficznego żołnierzy Batalionu, co od kilku dziesięcioleci traktował jako swoją misję życiową. Nawiązał kontakty z żyjącymi weteranami i z rodzinami tych, którzy odeszli, a zdobyte zaufanie środowiska „zośkowców” pozwoliło mu dotrzeć do wielu nieznanych wcześniej zdjęć, ukrytych w rodzinnych archiwach.

Owocem tej żmudnej i wytrwałej pracy było stworzenie zbioru około 1200 fotografii, często wykorzystywanych w publikacjach poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. Żartobliwie, choć z niezmienną sympatią i podziwem, nazywaliśmy czasem Lecha – urodzonego cztery lata po wojnie – najmłodszym żołnierzem Powstania.

Leszku: serdeczne gratulacje!

Fot. Andrzej Fiett