Maria Konopnicka w 175 rocznicę urodzin
Oddział: , Dodano: 13 kwietnia 2017

Muzeum Andrzeja Struga serdecznie zaprasza na spotkanie z Piotrem Matywieckim, Maria Konopnicka w 175 rocznicę urodzin, w środę 24 maja o godz. 18.30.

Maria urodziła się 23 maja 1842 r. w Suwałkach. Była jedną z najwybitniejszych poetek polskich, ale również nowelistką, pisarką dla dzieci, krytyczką, publicystką, tłumaczką (znała doskonale niemiecki, francuski, rosyjski, opanowała czeski, angielski, włoski). Przyglądając się jej biografii i losom na pewno można określić Marię „człowiekiem renesansu” – mądra, oczytana, nieprzerwanie kontynuowała proces samokształcenia, ciekawa świata i ludzi, zaangażowana w sprawy społeczne, przy tym matka sześciorga dzieci. Kobieta, która odniosła sukces literacki. W „swoich czasach” była szalenie popularna, czytana przez wszystkich; na jej twórczości wychowywały się kolejne pokolenia.

A dzisiaj? Maria Konopnicka kojarzona jest przede wszystkim z twórczością dla dzieci, obowiązkowymi lekturami szkolnymi, z wierszami recytowanymi na akademiach. Innej twórczości (poza „Rotą”, nowelami – głównie ,,Naszą szkapą” i baśnią „O krasnoludkach i sierotce Marysi”) współcześni po prostu nie znają, chociaż sama postać pisarki wzbudza zainteresowanie i sporo kontrowersji.

Piotr Matywiecki dokonując wyboru wierszy Konopnickiej do tomu „Złotniejący świat”, wyraźnie „odświeżył” jej poezję, spojrzał na nią od nowa. We wstępie napisał:

Patos i sentyment to nie są dzisiaj cenione wartości. W dodatku wydają się sprzeczne. Ale ich przeciwieństwo tworzy wartość trzecią, której i obecnie chętnie dalibyśmy się w poezji poprowadzić: dotkliwość duchową. Bardzo to wieloznaczna cecha. Przez to zaciekawia. Dotkliwość, czyli uwrażliwienie, czułość. I dotkliwość, czyli coś trudnego do zniesienia, bo zarówno patos, jak i sentyment są odpychające! Dotkliwość, czyli przenikliwość obserwacji i oceny faktów, ich obiektywizacja. – Te rozmaite właściwości powodują, że literacki świat Konopnickiej rozwibrowany jest niepokojem.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z panem Piotrem i jego propozycją spojrzenia na poezję Marii.

Niepodległości 210 m. 10

Wstęp wolny.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP