Literacki wehikuł czasu z Julianem Tuwimem – zapraszamy dzieci i rodziców!
Oddział: , Dodano: 10 stycznia 2013

Literacki Wehikuł Czasu to cykl artystyczno-literackich spotkań opracowany przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i Maciejkowo.pl z wierszami, opowiadaniami, bajkami i obrazkowymi historiami stworzonymi przez twórców polskiej i obcej literatury dziecięcej, m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Hansa Christiana Andersena, Kornela Makuszyńskiego, Juliusza Verne’a, braci Grimm czy Marii Konopnickiej. Ich celem jest zapoznanie małych czytelników z kanonem literatury dla dzieci, uwspółcześnianie ich treści poprzez bliskie dzieciom środki wyrazu i twórcze zabawy.

Każde kilkugodzinne spotkanie w Muzeum Literatury, w ramach którego odbędzie się kilka warsztatów dla dzieci w różnym wieku, będzie pretekstem do wejścia w świat wierszy, rymów, metafor oraz fabuł i urzeczywistnienie świata w nich przedstawionego.

Świat zamknięty w książce zyska wymiar czasoprzestrzenny w postaci licznych realizacji artystycznych – ich punktem wyjścia i najważniejszą inspiracją będą utwory literackie. Zajęcia z dziećmi poprowadzą artyści, doświadczeni animatorzy kultury i pedagodzy teatru.

3 marca (niedziela) 2013 r. od 11.00 do 17.00. Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20 w Warszawie.

Wstęp wolny! Warsztaty odbywają się bez zapisów. Wystarczy przyjść na miejsce.

Wybierasz się na spotkanie? – wydarzenie na Facebooku – dołącz / zaproś znajomych


Rozkład jazdy:

• 11.00-12.00 Idzie Grześ, Słoń Trąbalski, Bambo.
Od rymów do obrazów – jak z wiersza przenieść się do interaktywnej telewizji,
warsztaty kreatywnego myślenia, wiek: 4+ Magdalena Glapińska

Czy poezja może mieć coś wspólnego z zaawansowaną technologią, internetem i telewizją? Wraz z Grzesiem, Słoniem Trąbalskim i Bambo prosto z wierszy trafimy do interaktywnej telewizji XXI wieku. Dzieci wraz z Tuwimowskimi bohaterami będą ją współtworzyć. Opracowanie ramówki wymarzonej telewizji to duże wyzwanie. Wytężymy zatem nasze wszystkie zmysły i pobudzimy szare komórki, m.in. rozwiązując quizy i malując portrety pamięciowe.

• 11.00-12.00 Spóźniony słowik, Ptasie radio, Ptasie plotki – gniazda utkane z wierszy, warsztaty architektoniczne, wiek: 5+, Iwona Cała

Podczas warsztatów poczytamy „ptasie” wiersze Juliana Tuwima i wykonamy dwa rodzaje gniazd: wiszące gniazdo remiza oraz niezwykłe naziemne gniazdo altannika.
Poznamy tajniki ptasiej techniki budowlanej, a w gniazda wpleciemy fragmenty wierszy.

• 11.00-12.00 Pstryk. Pod prąd – od poezji do fizyki,
wiek: 7+, Dominika Raczkowska

„Ciemno – widno
Widno – ciemno.
To nie ognik. To przewodnik.
Taki drut, a w drucie PRĄD.
Robisz pstryk i włączasz PRĄD!”

Zapraszamy wszystkich konstruktorów, eksperymentatorów i wynalazców na niezwykły kurs elektroniki. Z drutu, baterii i żarówek samodzielnie wyłonimy światło z ciemności. „Może świetlik?” Jeśli lubisz owady, wytniesz go i umieścisz na elektronicznej konstrukcji. Zrobisz pstryk i włączysz go! A może bardziej pasjonuje Cię podwodny świat świecących stworów?
Matronice i kałamarnice też potrafią emitować światło. Jak one to robią?

• 13.00-14.00 Z głową w chmurach wokół Wierszy na wagarach,
zabawy literacko-plastyczne, wiek: 10+, Marta Tymowska-Wicha i Marcin Wicha

Pretekstem do spotkania są wydane przez wydawnictwo Egmont zbiory wierszy Tuwima „Wiersze na wagarach” i „Z głową w chmurach”, które zilustrował Marcin Wicha.

Podczas warsztatów przeczytamy kilka wierszy. Porozmawiamy o nich, a także o tym, jak ilustrować poezję. Zastanowimy się, co to znaczy mieć głowę w chmurach. O czym wtedy myślimy, co sobie
wyobrażamy, o czym marzymy? Każdy stworzy własną papierową chmurę marzeń, którą będzie można zabrać do domu. Warsztaty zakończy wspólne zdjęcie w chmurach.

• 13.30-14.30 Abecadło,
twórcze zabawy z alfabetem, wiek: 3+, Joanna Kasztelaniec

„Abecadło z pieca spadło,

O ziemię się hukło, 

Rozsypało się po kątach,

Strasznie się potłukło”.



A maluchy je poskładają, bo na poznawanie kształtów liter nigdy nie jest za wcześnie. Stworzymy recyklingowy alfabet z guzików, włóczek, kolorowych ścinków, wypisanych flamastrów, słomek, zapałek i folii. 
Te wszystkie skarby odzyskane z przepastnych szaf i szuflad maluchy będą mocować na tekturach z delikatnie wykropkowanymi kształtami poszczególnych liter. 
Wykonają też litery przestrzenne.

• 14.30- 16.00 Okulary, Słoń Trąbalski, Pan Maluśkiewicz i wieloryb. Insula Juliana – kryptonim Hilary,
muzealna gra detektywistyczna, wiek: 5+, Kasia Domagalska

„Jestem łowcą słów, czujny i zasłuchany, wyszedłem w świat na łów”. Młodzi detektywi wyruszą na wyspę Insula Juliana w poszukiwaniu zaginionego poety. Podczas wędrówki odwiedzą takie miasta jak: Słoniowo, Słowikowo, Śpiewowice, gdzie na uczestników czekają postaci z wierszy.

Kim okaże się tajemniczy Pan Hilary? Gdzie są jego cenne okulary? Czy w odkryciu tajemnic przeszkodzi im szajka poetów, którzy wyruszyli w świat w poszukiwaniu słów do nowych wierszy? W rozwiązywaniu zagadek graczom pomagać będą: m.in. Pan Maluśkiewicz i Tomasz Trąbalski.

• 15.00-16.00 W aeroplanie, literackie podróże z babcią i kurką,
warsztaty konstruktorskie, wiek: 6+, Joanna Kasztelaniec

„A tam zaraz blisko

To było lotnisko,

Kurka się tam zapędziła,

Aeroplan zobaczyła,

A że była dobra skoczka, 

Wskoczyła tam nasza kwoczka. 

Wtedy babcia – hopla!
– 
Też na aeroplan”



Zachęcamy do przypomnienia sobie tego małego, poetyckiego arcydzieła, bo warsztat konstruktorski będzie połączony z recytacją. Wykonamy piękny, kolorowy samolot z rurek po papierze toaletowym oraz kartonu z babcią i kurką na pokładzie.

• 15.30-16.30 Dżoncio. Przytulanki na wieczory i poranki,
warsztaty kroju i szycia, wiek: 4+, Ola Zawistowska

Na przygotowanym materiale dzieci narysują zwierzaki domowe lub takie, o których marzą i chciałyby mieć je przy sobie na co dzień. Po krótkim kursie kroju i szycia z pomocą animatorki i rodziców uszyją swoją przytulankę, a następnie samodzielnie ją wypchają. Zabawka będzie miała formę małej, nieregularnej poduszki.



Inne atrakcje:
Wierszoczytanie dla dzieci czyta Ewa Gorzelak-Dziduch, wiek: 3+, 12.30-13.30

Tuwim i hip-hop, z dziećmi rapuje Tobik, miksuje DJ MłoDy, wiek: 10+, 12.30-13.30

Konkurs z nagrodami

Do nabycia książki wydawnictw Egmont i Prószyński i S-ka

Organizatorzy:
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Maciejkowo.pl

Partnerzy:
EGMONT
Prószyński i S-ka

Patronat honorowy:
Fundacja im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim
Polska Sekcja IBBY

Słowa kluczowe: , ,

Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP