Listy Honoraty Gałeckiej do Andrzeja Struga na front wołyński
Oddział: , Dodano: 20 stycznia 2018

Muzeum Andrzeja Struga serdecznie zaprasza we wtorek 27 lutego, o godz. 18.30 na spotkanie z dr hab. Anną Kargol pt. „Ale mojej tęsknoty niczym zagłuszyć nie mogę. Kiedy będzie koniec tej wojny?” Listy Honoraty Gałeckiej do Andrzeja Struga (Tadeusza Gałeckiego) na front wołyński.

Wykład z prezentacją multimedialną

Pierwszy wykład z cyklu „Niepodległość 1918 – przesłanie na 2018” w Muzeum Andrzeja Struga dotyczyć będzie odkrycia niezwykłego – listów pierwszej żony Pisarza wysyłanych do męża – wówczas legionisty I Brygady, podczas walk na froncie wołyńskim w 1915 r.

Korespondencja została odnaleziona w Centralnym Archiwum Wojskowym w papierach należących do Władysława Beliny – Prażmowskiego, przez dr Annę Kargol – autorkę biografii politycznej Andrzeja Struga zaledwie kilka miesięcy temu, już po ukazaniu się książki „Strug. Miarą wszystkiego jest człowiek”.

Zespół liczy 20 kart pocztowych i dwa dłuższe listy. Honorata napisała je na przestrzeni października i listopada 1915 r., podczas pobytu w Zakopanem.

Materiał zostanie zaprezentowany i omówiony podczas wykładu – przede wszystkim w kontekście historyczno-biograficznym. Warto nadmienić o wyjątkowym charakterze tego odkrycia; w zbiorach Muzeum mamy zaledwie 2 listy Honoraty – żaden z nich nie jest kierowany do męża, zaś z okresu służby legionowej Pisarza korespondencja nie zachowała się wcale.

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Andrzeja Struga – Oddział Muzeum Literatury|