List 34 pół wieku później. Wystawa internetowa
Oddział: , Dodano: 2 lipca 2014

Wystawa List 34 pół wieku później. Archeologia pamięci jest próbą przybliżenia sprawy Listu 34 osobom zainteresowanym historią polskiej kultury.

Z uwagi na monograficzny, popularyzatorski i edukacyjny charakter wystawa w całości dostępna jest w internecie, nie ma postaci wystawy stacjonarnej: to 34 slajdy o Liście 34.

14 marca 1964 r. (data znana jest tylko z legendy) Antoni Słonimski złożył w Urzędzie Rady Ministrów skierowany do premiera rządu PRL memoriał, który od listy sygnatariuszy – znanych pisarzy i naukowców – zwany będzie Listem 34.

Premier nie odpowiedział, za to SB 23 marca dokonała rewizji w mieszkaniu Jana Józefa Lipskiego, jednego w organizatorów protestu, po czym zabrano go do siedziby MSW na Rakowieckiej. Wkrótce o kneblowaniu polskiej inteligencji, bojącej się powrotu do czasów stalinowskich, zacznie mówić Radio Wolna Europa oraz media zachodnie, co stanie się pretekstem do nagonki na pisarzy, w klimacie zapowiadając już epokę Marca 1968.

Na czym polegało znaczenie Listu 34? Co mówi nam dziś ta historia, o której wciąż możemy powiedzieć coś nowego? (Udało się odnaleźć różne wersje Listu 34, co podważa legendę o spontaniczności protestu – był on zaplanowany).

Kim byli autorzy Listu – i dlaczego go napisali?

Odpowiedź na to pytanie wymaga odwiedzenia Warszawy początku 1964 r.; ledwie pięćdziesiąt lat temu, ale to zupełnie inna epoka.

Rozpocznijmy tę podróż w czasie – bo historycznych zdarzeń nie da się zrozumieć bez próby wejścia „w buty” ich twórców i uczestników. Historia bez kontekstu to tylko niezrozumiały ciąg dat i wydarzeń.

Przenieśmy się do jednej z warszawskich kawiarni lat sześćdziesiątych…

Zapraszamy: list34.muzeumliteratury.pl

Autorzy: