„Leopold Binental i jego zaginiona kolekcja chopinowska”
Oddział: , Dodano: 14 listopada 2010

30 listopada (wtorek) o godz. 18.30 Muzeum Andrzeja Struga zaprasza na wykład Krzysztofa Dubińskiego pt. „Leopold Binental i jego zaginiona kolekcja chopinowska”.

Leopold Jan Binental (1886 – 1944?), profesor Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie i krytyk muzyczny „Kuriera Warszawskiego” był wielkim miłośnikiem Chopina, autorem wielu publikacji na jego temat, współtwórcą i członkiem zarządu stołecznego Instytutu Fryderyka Chopina. W latach międzywojennych organizował w Warszawie i Paryżu wystawy pamiątek związanych z kompozytorem, zgromadził także bogatą, prywatną kolekcję chopinianów. Jego losy w latach II wojny światowej nie są do końca znane. Z okupowanej Warszawy udało mu się wydostać w 1940 r. i dotrzeć do Szwajcarii, a stamtąd do Paryża. Najprawdopodobniej w 1944 r. został wywieziony w transporcie Żydów francuskich do obozu Auschwitz. Jego kolekcja – jeszcze podczas okupacji lub już po wojnie – zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach, ale co jakiś czas pojawiają się ślady pozwalające mieć nadzieję, że binentalowskie chopiniana nie uległy bezpowrotnemu zniszczeniu.

Krzysztof Dubiński, dziennikarz i kolekcjoner, autor książek o najnowszej historii Polski, zbiera listy i dokumenty królewskie oraz rękopisy wybitnych postaci historycznych.

30 listopada (wtorek) 2010, godz 18.30
Muzeum Andrzeja Struga

Al. Niepodległości 210 m. 10 A

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

[Krzysztof Dubiński, fot. Maciek Bociański / ML]