Lato w mieście
Oddział: , Dodano: 4 lipca 2010

W tym roku „Lato w mieście” upływa w Muzeum Literatury pod znakiem Fryderyka Chopina (a właściwie przy dźwiękach skomponowanej przez niego muzyki). Realizujemy specjalnie przygotowany program edukacyjny towarzyszący wystawie „Cyprian Norwid – Fortepian Szopena”. Od 5 do 9 lipca odbywają się warsztaty muzyczne pt. „Fortepian Chopina”, prowadzone przez dobrze znaną naszym widzom Malinę Sarnowską, której towarzyszy pianista Tomasz Pawłowski. Zajęcia mają na celu przybliżenie dzieciom sylwetki Fryderyka Chopina poprzez różne formy aktywności: aktywne słuchanie muzyki, śpiew, taniec, zabawy z dźwiękiem i zabawy rytmiczne. Są również okazją, by z bliska przyjrzeć się ulubionemu instrumentowi Chopina – fortepianowi.

Wszystkie terminy są już zarezerwowane.

Na zakończenie wakacji – 24, 25 i 26 sierpnia – zapraszamy do udziału w warsztatach „Chopin, beatbox, interakcje i opowieści”, prowadzonych przez Dagnę Sadkowską i Michała Górczyńskiego. Będą to zajęcia z elementami koncertu, pracy z grupą i improwizacji oraz aktywnej i multimedialnej percepcji muzyki. Udowodnimy, że utwory Chopina mogą być doskonałą inspiracją zabawy grupowej. Ważnym elementem warsztatów jest improwizacja instrumentalna, w której wezmą udział uczestnicy, stając się współtwórcami i wykonawcami etiud instrumentalnych.

Na te zajęcia są jeszcze wolne miejsca – można w nich uczestniczyć pod warunkiem dokonania rezerwacji dla grupy dzieci, wyłącznie telefonicznie pod numerem 22 831 76 91.

Wstęp wolny.

WARSZTATY Z ELEMENTAMI

Prowadzący:

Dagna Sadkowska – absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, członek i współtwórca zespołu Kwartludium (www.kwartludium.com), improwizator, solistka i kameralistka, od 14 lat prowadzi zajęcia muzyczne dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, dyplomowany muzykoterapeuta (dyplom I i II st., Szkolenia w zakresie muzykoterapii grupowej, prof. E. Galińskiej). Od 7 lat pracuje w Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 2 Przymierza Rodzin w Warszawie.

Michał Górczyński – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, członek i współtwórca zespołu Kwartludium, klarnecista, solista i kameralista, twórca autorskiego zbioru nowych technik na klarnet, współpracuje ze znanym polskim beatboxerem Tik Takiem opracowując autorską metodę gry na klarnecie „beatboxing clarinet”. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych oparte o współczesne techniki gry na klarnecie.

Warsztaty muzyczne adresujemy do uczniów klas 4 – 6 i gimnazjalistów. Tematem warsztatów jest twórczość Fryderyka Chopina w oryginale i we współczesnych odsłonach, interpretowana i aranżowana w kontekście najnowszych trendów muzycznych t. j. beatboxu i preparacji instrumentu. Celem tych muzycznych spotkań jest zachęcanie i stymulowanie do aktywnego odbioru muzyki Fryderyka Chopina.

METODY PRACY:

Podczas warsztatów wykorzystujemy autorskie metody aktywizujące grupę, mające swoje korzenie w wieloletnim doświadczeniu pracy w zespole instrumentalnym i pracy pedagogicznej. Ważnym elementem warsztatów są również techniki muzykoterapeutyczne pomocne w nauce percepcji muzyki.

POMOCE:

Na warsztatach wykorzystujemy całą gamę instrumentów perkusyjnych melodycznych i niemelodycznych (do pracy grupy), korzystamy z własnych instrumentów koncertowych (skrzypce i klarnet).

Pracujemy również z autorskimi pomocami – plansze, wykresy itd.

Korzystamy z własnej bazy utworów F. Chopina i innych oraz multimedialnych prezentacji związanych z humanbeatboxing.

[fot. Maciej Bociański / ML]


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP