Koncert Varsovia Piano Trio oraz Gabrieli Kurylewicz
Oddział: , Dodano: 13 grudnia 2010

To już prawdziwa tradycja: podobnie jak w ubiegłym roku w drugą niedzielę stycznia zapraszamy na koncert muzyki klasycznej.

W Koncercie Postświątecznym we Wsoli wystąpi Varsovia Piano Trio oraz Gabriela Kurylewicz. W programie koncertu utwory współczesnych polskich kompozytorów, m. in. Andrzeja Kurylewicza, Bernarda Chmielarza, Andrzeja Panufnika oraz wiersze Gabrieli Kurylewicz.

Varsovia Piano Trio od 2005 występuje w składzie: Adam Zarzycki – skrzypce, Piotr Hausenplas – wiolonczela i Ewa Skardowska – fortepian, będąc jedną z niewielu czynnie koncertujących, polskich formacji kameralnych.

Trio koncertowało w Polsce i za granicą, m.in. w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina, Filharmonii Narodowej. W październiku 2010 trio występowało w Chinach, podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Konserwatorium Centralnym i Operze Pekińskiej. Muzycy odbyli też m.in. tournee Chopinowskie po Turcji, występowali w Kairze. Od 2010 roku VPT związane jest z warszawską Piwnicą Artystyczną Kurylewiczów, założoną w 1967 roku przez Wandę Warską i Andrzeja Kurylewicza.

Koncert Poświąteczny odbędzie się w niedzielę, 9 stycznia 2011 r. o godzinie 17.00 w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Wstęp wolny, dojazd bezpłatnym autobusem ITS A. Michalczewski. Zbiórka przed teatrem Powszechnym w Radomiu, o godzinie 16.10.

Informacje o artystach:

Ewa Skardowska – absolwentka dyplomowych i podyplomowych studiów pianistycznych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasach Bronisławy Kawalli i Jana Ekiera; klasie kameralistyki Mai Nosowskiej oraz muzyki współczesnej – Szabolcsa Esztenyi. W ramach studiów podyplomowych studiowała w Peabody Conservatory of Music w Baltimore (USA). W grudniu 2008 pianistka uzyskała stopień doktora sztuki Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.

Adam Zarzycki – skrzypek, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Zenona Bąkowskiego. Doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych profesorów: Wandy Wiłkomirskiej, Hansa-Heinza Schneebergera, oraz słynnych: „Beaux Arts Trio” (Schleswig-Holstein Music Festival) i „Trio di Trieste” (Academia Chingiana w Sienie). Występował m.in. na prywatnym koncercie dla Papieża Jana Pawła II w Castel Gandolfo w Watykanie.

Piotr Hausenplas – wiolonczelista, studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasach Andrzeja Zielińskiego i Kazimierza Michalika. Od wielu lat koncertuje jako solista i kameralista. Doktor habilitowany, wykłada w Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Do 2010 roku był solistą orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Gabriela Kurylewicz – filozof, poetka, tłumacz, córka pianisty i kompozytora Andrzeja Kurylewicza. Ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim i London University. Doktorat z filozofii obroniła w Instytucie Filozofii UW w 2003 roku. Gabriela Kurylewicz jest wydawcą „Dzieł wszystkich” Andrzeja Kurylewicza. Zaangażowana w działalność społeczną – ratuje zabytki w Polsce. Publikuje w pismach naukowych i literackich. Prowadzi Piwnicę Artystyczną Kurylewiczów w Warszawie.

[Fot. art 095 , od lewej: Adam Zarzycki, Gabriela Kurylewicz, Ewa Skardowska i Piotr Hausenplas]