Kobiety wokół Skamandra. Prelekcja z cyklu „O Skamandrze inaczej.”
Oddział: , Dodano: 1 maja 2021

Skamandryci byli najpopularniejszą grupą poetycką w dwudziestoleciu międzywojennym. Wspominaliśmy już o ich związkach z Józefem Piłsudskim. Dziś przedstawiamy relację poetów (Tuwima, Wierzyńskiego, Słonimskiego, Iwaszkiewicza i Lechonia) z kobietami: muzami, kochankami, żonami. Jedną z muz jeszcze w czasach „Picadora” była recytatorka Maria Morska. Wokół piątki poetów zebrała się też grupa kobiet piszących. Do najsłynniejszych należała Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Były też reporterki „Wiadomości Literackich”: Irena Krzywicka i Wanda Melcer. Oprócz nich warto wspomnieć kobiety dopuszczane do stolika skamandrytów w „Ziemiańskiej”.

Prelekcję wygłosi Piotr Łopuszański, autor m. in. książek z cyklu „Warszawa literacka” i wydanej właśnie najnowszej pracy o Bolesławie Leśmianie: „Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian.”

Zapraszamy do obejrzenia nagrania, zaś po otwarciu muzeów na wystawę „Wiosna i wino. Czyli o Skamandrze inaczej.” do Muzeum Andrzeja Struga przy alei Niepodległości 210 m. 10.

Kobiety wokół Skamandra. Prelekcja z cyklu „O Skamandrze inaczej.”

rys. Maja Berezowska,Warszawa 1947, zbiory Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie