Każdy w sobie cień pięknego nosi
Oddział: , Dodano: 8 grudnia 2013

Muzeum Literatury oraz Wydawnictwo Pani Twardowska zapraszają na promocję książki Ewy Lewandowskiej-Tarasiuk pt. Każdy w sobie cień pięknego nosi. Eseje i felietony publikowane w „Dzienniku Polskim” w Londynie w latach 2009-2012

Promocję uświetni koncert muzyki polskiej w wykonaniu:
Dorota Całek – sopran
Edward Wolanin – fortepian

8 stycznia (środa) 2014 roku o godz. 18.00
Muzeum Literatury

Rynek Starego Miasta 20
Warszawa

Ewa Lewandowska-Tarasiuk – doktor nauk humanistycznych, filolog, polonista. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach pracowała w Instytucie Badań Pedagogicznych. Od 1979 r. jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, kierownik Katedry Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Ekonomicznej Almamer w Warszawie, profesor i członek Senatu Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO).

Członek Polskiego Towarzystwa Retorycznego w Warszawie oraz Rady Programowej Instytutu Kultury Europejskiej w Londynie.

Autorka licznych książek m.in. Kultura literacka w pracy pedagoga (APS, Warszawa 1992), Damą być, czyli sztuka słowa polskiej businesswoman (wyd. Polczek, Warszawa 1993), Sztuka słowa w negocjacjach (wyd. CKL, Warszawa 1993), Sztuka wystąpień publicznych (Infor, Warszawa 2000; wzn. Difin 2003), W teatrze prezetacji – o sztuce perswazji (Wiedza Powszechna, Warszawa 2005); współredaktorka prac zbiorowych m.in. Retoryka w teorii i praktyce (ASP, Warszawa 2004), Turystyka jako dialog (Wyd. WSE, PUNO, Warszawa 2005), Bariery kulturowe w turystyce (Wyd. WSE, PUNO, Warszawa 2007); autorka rozdziałów w monografiach m.in. Olosach wyobraźni artystycznej Wojciecha Falkowskiego w: Wojciech Falkowski Malarstwo (Lublin 2005), Kultura literacka w pracy pedagoga w: Estetyka, Sztuka, Media (Oficyna Wydawnicza ATUT, Wrocław 2008)

Jest autorką artykułów, recenzji, referatów, audycji radiowych i telewizyjnych, m.in. w miesięczniku „Nowe Książki” (1979-2007), „Oświata i Wychowanie” , tu stały esej „Literatura, Sztuka, Wychowanie”(1980-1989) oraz miesięczniku „Prestiż” – felieton „Słowa i Gesty” (2003-2006). Od lat współpracuje z londyńskim „Dziennikiem Polskim” (stały felieton ukazuje się w weekendowym dodatku „Tydzień Polski”).

Każdy w sobie cień pięknego nosi to zbiór felietonów publikowanych w latach 2009-2013 na łamach „Dziennika Polskiego”, ukazującego się nieprzerwanie od 1940 r. w Londynie.

Pisarstwo Pani dr Ewy Lewandowskiej – Tarasiuk to oryginalne zjawisko w naszym piśmiennictwie. Ogromna skala zainteresowań Autorki sprawia, iż zebrane w postaci książki felietony to prawdziwy „ogród sztuki”: mamy tu do czynienia z muzyką, malarstwem, poezją i socjologią kultury. Rozważania o związkach muzyki z medycyną, architekturą, literaturą i matematyką zaskakują trafnością sądów i przenikliwością spojrzenia Autorki. Swoje felietony wzbogaca ona często o informacje o życiu umysłowym i kulturalnym angielskiej Polonii.
Publikowane w ciągu ostatnich trzech lat w londyńskim „Dzienniku Polskim”, na pewno spotkają się z zainteresowaniem i uznaniem w szerokich kręgach również naszych czytelników.

Profesor Romuald Twardowski