„Juliana Tuwima życie o imieniu dziewczęcym”
Oddział: , Dodano: 18 maja 2014

Muzeum Władysława Broniewskiego zaprasza 25 czerwca o godz. 18.00 na spotkanie z prof. Waldemarem Smaszczem – autorem publikacji pt. „Juliana Tuwima życie o imieniu dziewczęcym”

Autor opowie o życiu uczuciowym wielkiego poety utrwalonym w poezji. „Moje życie miało imię dziewczęce” – napisał Julian Tuwim w jednym z najbardziej znanych wierszy. Dziewczynę o imieniu, które określiło całe jego życie, poeta ujrzał w kwietniowy dzień 1912 roku na ulicy Piotrkowskiej w swoim rodzinnym mieście. Zobaczył, zakochał się – i nic o niej nie wiedząc – postanowił… że będzie to jego żona. Siedem długich lat Julian Tuwim zdobywał miłość Stefanii, czego szczególnym pamiętnikiem stał się tom „Siódma jesień”. Była to trudna, ale wielka miłość poety, której liryka polska zawdzięcza jedyne w swoim rodzaju wiersze miłosne.”

Waldemar Smaszcz – historyk literatury, krytyk, eseista, tłumacz. Autor kilkunastu książek autorskich oraz kilkudziesięciu wyborów wierszy poetów polskich. Zajmuje się poezją polską od Bogurodzicy po współczesność, publikuje też szkice poświęcone prozie polskiej. Tłumacz poezji Siergieja Jesienina, Josifa Brodskiego, Stanisława Szewczenki i innych współczesnych poetów ukraińskich.