Joanna Siedlecka o książce „Mahatma Witkac”
Oddział: , Dodano: 30 grudnia 2014

„Mahatma Witkac” to pasjonująca, reporterska opowieść o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu – pisarzu, dramaturgu, filozofie i fotografiku, jednym z najwybitniejszych i najoryginalniejszych twórców XX wieku. Dzięki swojej detektywistycznej wręcz pracy Joanna Siedlecka zebrała dziesiątki wspomnień osób, które znały Witkacego, m.in. Oli Watowej, Ireny Krzywickiej, Stefanii Tuwimowej, Anny Linke, generałowej Jadwigi Sosnkowskiej i wielu innych.

Nie zabrakło relacji o zagadkowym wciąż pobycie Witkacego w Rosji, służbie w Lejbgwardii, a także ostatnim „szprynglu”, który nam wyciął, czyli tragikomicznej „grzebalnej awanturze” na Pęksowym Brzyzku, gdzie – jak się okazało – pochowano zamiast niego Bogu ducha winną Ukrainkę.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wieczoru:

Relacja wideo: Filip Bojarski & Bartłomiej Kwasek, fot. Anna Kowalska

Spotkanie odbyło się 27 listopada 2014 r. w Muzeum Literatury. Z Joanną Siedlecką rozmawiała Dorota Malinowska-Grupińska. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MG.