Muzeum Literatury oraz portal kulturalno-naukowy „Niewinni Czarodzieje” zapraszają do udziału w „Jednowierszówce” – cyklu poetyckich spotkań, w czasie których, razem ze współczesnymi autorami i autorkami, rozmawiamy o ich jednym, wybranym wierszu. Jest to niepowtarzalna okazja by zapytać, „co poeta miał na myśli”.
Do udziału we wspólnej interpretacji utworu zapraszamy zarówno znanych autorów, jak i przedstawicieli najmłodszego pokolenia literatów. Naszym celem, oprócz popularyzacji poezji i jej twórców, jest lepsze zrozumienie współczesnych wierszy. Nie dzielimy Państwa na specjalistów i amatorów. Zachęcamy do aktywnego i bezkompromisowego udziału. Wierzymy, że każda interpretacja jest wartościowa, każdy głos jest ważny, każde pytanie jest zasadne.
5 września (poniedziałek) o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z Marcinem Orlińskim. Wieczór poprowadzą Jan Barański i Łukasz Żurek. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.
• Wybierasz się na spotkanie? Wydarzenie na Facebooku – dołącz/zaproś znajomych
• Omawiany wiersz: „Piszę” – pobierz [PDF]
Organizatorzy zapewniają Państwu teksty analizowanych wierszy. Po spotkaniu zapraszamy na lampkę wina. Wstęp wolny.
Marcin Orliński (ur. 1980) – poeta, prozaik, krytyk literacki. Laureat Nagrody im. Adama Włodka za rok 2015. Wydał tomy wierszy Mumu humu (Kraków 2006), Parada drezyn (Łódź 2010), Drzazgi i śmiech (Poznań 2010), Tętno (Łódź 2014), zbiór krótkich utworów prozatorskich Zabiegi (Poznań 2014) oraz książkę krytycznoliteracką Płynne przejścia (Mikołów 2011). Publikował m. in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Newsweeku”, „Tygodniku Powszechnym” i „Twórczości”. Redagował rubrykę poetycką w „Przekroju” i serię wydawniczą Biblioteka Debiutów przy „Zeszytach Poetyckich”. Jego wiersze były tłumaczone na języki angielski, niemiecki, francuski, szwedzki, rosyjski i ukraiński. Mieszka i pracuje w Warszawie. Oficjalna strona: www.marcinorlinski.pl.
Czym jest „Jednowierszówka”? Obejrzyj spot.