„Ja, Gombrowicz” – o ekspozycji w Muzeum Gombrowicza
Oddział: , Dodano: 8 lutego 2011

Muzeum Witolda Gombrowicza to najmłodszy oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Powstałe w 2005 roku, zostało otwarte w roku 2009. Mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, położonym w odległości 10 km od Radomia i 90 km od Warszawy. To tu w pierwszej połowie XX wieku mieszkał wraz z żoną – Aleksandrą z Pruszaków Gombrowicz i córką Tereską brat Witolda – Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie.

Ekspozycja „Ja, Gombrowicz” dokumentuje życiorys pisarza z podziałem na część polską i argentyńsko-europejską. Wzbogacona jest o pamiątki, zdjęcia rodzinne, listy i rękopisy. Jednym z najciekawszych eksponatów jest mocno juz podniszczona waliza, którą Gombrowicz zabrał ze sobą, gdy opuszał Polskę w sierpniu 1939 roku. Towarzyszyła mu przez wszystkie lata emigracji.

„Gombrowicz zaprezentowany w Muzeum wprowadza nas w swe zwyczajne sprawy, w swoją filozofię, przemyślenia na temat literatury i własnej twórczości, przede wszystkim jednak w tajniki własnego JA.” – pisała o wystawie jej autorka, Jolanta Pol.

Przedstawiamy krótki materiał filmowy. O Ekspozycji „Ja, Gombrowicz” mówi dr Dominika Świtkowska z Muzeum Gombrowicza.

[realizacja materiału: Piotr Dymmel – kamera, Bartłomiej Kwasek – montaż]

Wystawa „Ja, Gombrowicz”
Scenariusz: Jolanta Pol
Projekt plastyczny: Adam Orlewicz

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Adres: 26-660 Jedlińsk, Wsola ul. Witolda Gombrowicza 1
tel. 0 48 321 50 73

Patrz też: strona oddziału Muzeum Witolda Gombrowicza – zobacz


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP