Zwiastun wystawy: „Ikona domowa ze zbiorów Petro i Andrieja Costinów”
Oddział: , Dodano: 24 listopada 2010

Ikony z kolekcji Petro Costina, zebrane na przestrzeni ćwierćwiecza, powstały od końca XVII do początku XX wieku, na Ukrainie, w Mołdawii (Mołdowie) i innych rejonach byłego Związku Radzieckiego. Z punktu widzenia ikonografii, wpisują się one w styl bizantyjski, z cechami artystycznymi właściwymi dla szkół rosyjskich, a niektóre z wpływami katolickimi. Pojawiają się również z symboliką właściwą dla historycznej strefy Besarabii – obecnego terytorium Republiki Mołdowa.

Przestawiamy zwiastun filmowy. O wystawie opowiada Katarzyna Jakimiak, kustosz ds. promocji i komisarz ekspozycji „Ikona domowa…”

[Realizacja materiału wideo: Bartłomiej Kwasek / ML]

Kolekcja przedstawia ok. 30 tematów: ze Starego i Nowego Testamentu, świętych i osobistości religijne, kanonizowane przez Cerkiew Prawosławną. Osobną grupę stanowią różnorodne wyobrażenia Matki Bożej z Dzieciątkiem, niektóre świetnie znane, inne oryginalne jak Chyrbowiecka Matka Boska, znana głównie w Mołdowie. Występują charakterystyczne dla rosyjskiej szkoły malarstwa ikonowego: Smoleńska Matka Boska, Kazańska Matka Boska, Władimirska Matka Boska, ikony ze scenami z życia Przenajświętszej Dziewicy: Wstąpienie Matki Bożej do świątyni, Zwiastowanie, Opieka Matki Boskiej, Zaśnięcie Matki Bożej.

O wystawie – czytaj

[Zdjęcia ekspozycji, fot. Anna Kowalska / ML]

„Zawsze marzyłem o pokazaniu w świetle dnia skrytych w mroku relikwii, które okazują się świadkami naszej tożsamości.. To rezultat długich lat poszukiwań, wysiłku, radości i rozczarowań i jestem szczęśliwy, że mogę pokazać i innym ludziom efekt swoich poszukiwań” – mówi Petro Costin, właściciel kolekcji.

Wystawa będzie czynna od 23 listopada 2010 r. do 16 stycznia 2011 r.

Wystawa Ikona domowa ze zbiorów Petro i Andrieja Costinów
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20

Wstęp wolny. Godziny otwarcia – zobacz

Wystawa odbywa się pod Patronatem Jego Ekscelencji Iurie Bodruga Ambasadora Republiki Mołdowy w Polsce.