Historie ze starych fotografii – odc.1 „Matka i córka”
Oddział: , Dodano: 1 października 2013

We wrześniu udostępniliśmy Państwu „Fotomanię”, wirtualną wystawę starej fotografii. Wystawa składa się z dziewięciu rozdziałów i jest dostępna pod adresem: www.fotomania.muzeumliteratury.pl. Postanowiliśmy przygotować i regularnie publikować dodatki do zaprezentowanej wystawy, które będą opowiadać historie ludzi zamieszczonych na fotografiach. Oto odcinek pierwszy.

Przedstawiamy dwie panie, matkę i córkę – jedne z bohaterek wystawy „Fotomania”. Starsza z nich to malarka Aniela Pająkówna. Podczas pobytu we Lwowie poznała Stanisława Przybyszewskiego, który wystąpił tam z odczytem o Chopinie. Znajomość przerodziła się w romans, którego owocem była córka Stanisława, urodzona w 1901 roku. Aniela wychowywała ją samotnie, jako że ojciec dziewczynki pozostawał w związku małżeńskim z Dagny Juel. Stanisława Przybyszewska odziedziczyła po ojcu talent literacki. Do najważniejszych jej utworów należy dramat historyczny Sprawa Dantona (prapremiera w 1931 r.), znany szerszej publiczności z ekranizacji Andrzeja Wajdy pt. Danton z Gérardem Depardieu w roli tytułowej.

bonusydofotomani2

Z lewej Aniela Pająkówna, fot. Ludomir Koehler, Lwów ok. 1885-90, z prawej Stanisława Przybyszewska, fot. Hans Klader, Gries-Bozen 1907.

Anielę zobaczymy na wystawie w rozdziale II „Portret artysty”, Stanisławę – w rozdziale I „Od ‘wieszcza’ do wieszcza”.

Oprac. Grażyna Grochowiakowa, autorka „Fotomanii”