Film „Muzeum utracone” 2016 w Muzeum Andrzeja Struga
Oddział: , Dodano: 26 sierpnia 2016

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy we wrześniu do Muzeum Andrzeja Struga na projekcje najnowszego filmu z cyklu „Muzeum utracone”. Seanse odbywać się będą w salonie Państwa Strugów:
– we wtorki o 16.30
– w czwartki o 12.00 – zaczynamy 1 września!

6 września, o godz. 18.30 odbędzie się pokaz specjalny filmu, wzbogacony fragmentami wypowiedzi sławnych ludzi – aktorów, dziennikarzy, publicystów – o dziełach utraconych, wśród nich znajdzie się również fragment prozy Andrzeja Struga.

Tegoroczna edycja (już 7) opowiada o niezwykłych losach – wojennych i powojennych – dzieł Jana Matejki.

7 września kapituluje Westerplatte, Warszawa jest stale bombardowana, tego dnia pada rozkaz ewakuacji obrazów. Rozpoczyna się exodus dzieł Wielkiego Mistrza, w filmie ciekawie ukazany jako wędrówka postaci historycznych z płócien.

Wzorem ubiegłych lat, film utrzymany jest w konwencji kolażu i animacji, która zaskarbiła sobie sympatię odbiorców, niezależnie od wieku.

Historia spuścizny literackiej, pamiątek po Andrzeju Strugu oraz samego budynku doskonale wpisuje się w opowieść o trudnych losach polskiego dziedzictwa narodowego. Film dokumentujący niezwykłe, wojenne dzieje polskich dóbr kultury daje możliwość innego spojrzenia na nasze Muzeum, nie tylko jako miejsce o charakterze biograficznym, ale również „Muzeum utracone”. Po projekcji zapraszamy do zwiedzenia Muzeum.

Muzeum Andrzeja Struga
al. Niepodległości 210 m. 10