Dzień Wolnej Sztuki za nami!
Oddział: , Dodano: 21 kwietnia 2015

Tegoroczna edycja Dnia Wolnej Sztuki za nami! Rozmawialiśmy o obrazach:  Ruiny romantyczne Juliusa Alberta Elsassera, Adam Mickiewicz na Judahu skale Walentego Wańkowicza oraz Balladyna Wojciecha Gersona. Przyglądaliśmy się oryginalnemu rękopisowi Grażyny Adama Mickiewicza, porównując go do wystawienniczej kopii, oraz albumowi fotograficznemu Ludomiry Szumskiej (matki Marii Dąbrowskiej), który zawierał fotografie rodzinne z przełomu XIX i XX wieku. Naszymi przewodnikami byli: Elżbieta Szymańska, Piotr Prasuła, Barbara Riss, Grażyna Grochowiakowa i Aleksandra Kapier-Miszułowicz.

Idea Dnia Wolnej Sztuki wzięła się stąd, iż goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym obiektem muzealnym tylko osiem sekund. Za mało, aby w pełni doświadczyć i zrozumieć to, co właśnie obejrzeli. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art – ruch Wolnej, a raczej – Powolnej Sztuki. Polską edycję tej akcji wymyśliła i zapoczątkowała Zuzanna Stańska z Moiseum. W tegorocznej edycji Dnia Wolnej Sztuki udział wzięło 65 muzeów z 39 miast z całej Polski.

Relacja wideo z Muzeum Literatury:

Dzień Wolnej Sztuki rozpoczął się w sobotę, 18 kwietnia o godz. 12:00. Relację filmową przygotował Bartłomiej Kwasek, zdjęcia Maćka Bociańskiego.

Więcej o Dniu Wolnej Sztuki na stronie: www.dzienwolnejsztuki.pl