Ciała i twarze. O modelkach i modelach Augusta Zamoyskiego. Wykład Piotra Cyniaka
Oddział: , Dodano: 19 listopada 2019

19 grudnia (czwartek) o godz. 18:00 zapraszamy do siedziby głównej Muzeum przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie na oprowadzanie po wystawie „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” z motywem w tle: ciała i twarze – modelki i modele Augusta Zamoyskiego. Prowadzenie Piotr Cyniak (doktorant na wydziale Artes Liberales, Uniwersytet Warszawski).

Wstęp wolny.

***
Dominującym tematem w twórczości Zamoyskiego była figura człowieka. Ludzkie ciało i twarz utrwalał – w oparciu o wnikliwe studia modela – zarówno w postaci rzeźb pełnoplastycznych, jak i rzeźbiarskich portretów.

Analizując przedstawienia postaci ludzkich w twórczości Zamoyskiego udamy w podróż ścieżkami jego życia. Poznamy zróżnicowane środowiska, w których dorastał jako dziecko, formował się jako młody artysta a wreszcie – już jako dojrzały człowiek – realizował swoje sportowe i artystyczne pasje.

Rzeźby Zamoyskiego będą punktem wyjścia do opowieści o ludziach i środowiskach artystycznych, które artysta podziwiał. Wiele uwagi poświęcimy modelkom Zamoyskiego obserwując wyznawane przez niego ideały kobiecego piękna. Na koniec zagłębimy się w sposoby przedstawienia figury ludzkiej w późnej, zdominowanej przez tematykę religijną, twórczości artysty.

Czyją głowę uznał za zaskakująco podobną do kształtu jaja? Czyja twarz spłynęła postsecesyjną łzą? Którą kobietę Zamoyski uważał za wcielenie polskiej Ewy i Wenus? Na czym polegało postulowane przez rzeźbiarza „zżycie się z modelem”?

Przygotujcie się na humanistyczną wędrówkę śladami podobizn ludzi uwiecznionych dłutem mistrza Gucia z Jabłonia!


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP