W Muzeum Andrzeja Struga odbył się wykład pt. „Chłopczyce i damy II Rzeczypospolitej”. Wykład prof. dr hab. Anny Sieradzkiej dotyczył reakcji mody damskiej na nową sytuację w której znalazło się społeczeństwo polskie w przededniu I wojny światowej i po jej bilansie, odzyskaniu niepodległości oraz pojawieniu się nowatorskich prądów, trendów czy samych nowinek technicznych.
Wnikliwie zostały omówione dwa style królujące w kobiecej modzie w l. 20 i 30, czyli tytułowe „chłopczyce” oraz „damy”. W charakterystyce uwzględniono nie tylko strój ale światowe i rodzime firmy, projektantów, fryzury, nakrycia głowy i dodatki (torebki, rękawiczki, biżuteria itp.) Pojawiły się takie pojęcia jak funkcjonalizm stroju, maskulinizacja sylwetki, dżersey, tweed, „mała czarna”, dancing, kostium, kobieta wamp, kapelusz typu „kask” itp.
Wykład ilustrowany był na bieżąco pokazem 60 fotografii – szkiców projektów, kart katalogowych oraz sławnych aktorek, modelek noszących najnowsze kolekcje i fryzury. Nie zabrakło na nim takich gwiazd jak Gabrielle Coco Chanel, Pola Negri, Marlena Dietrich, Josephine Baker, Paul Poiret, czy też sławnego Antoine czyli Antoniego Cierplikowskiego.