Barbara Osterloff o „Aleksandrze Zelwerowiczu” – relacja ze spotkania [foto]
Oddział: , Dodano: 5 października 2011

Muzeum Władysława Broniewskiego zaprosiło 29 września 2011 roku „Sowę Mokotowa” na prezentację książki pani prof. Barbary Osterloff „Aleksander Zelwerowicz” wydanej przez Akademię Teatralną w Warszawie.

Dwutomowa biografia wybitnego aktora, reżysera, dyrektora, pedagoga, założyciela Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej została omówiona ze swadą i wielką znajomością przedmiotu przez prof. Henryka Izydora Rogackiego. Profesor zaliczył pracę pani Osterloff do najwybitniejszych osiągnięć biografistyki europejskiej, zwracając uwagę na ogrom przeprowadzonej pracy badawczej i stworzony na jej podstawie pogłębiony portret człowieka o wielkim talencie i bogatej osobowości. Podkreślił także, że postać Zelwerowicza skłania do rozważań na temat pozycji aktora w społeczeństwie, do pytań od kiedy stał się on członkiem elit intelektualnych i czy pozostaje nim dzisiaj.

Autorka nie ogranicza się do samej biografii – sięga w przeszłość, przedstawia panoramę teatru polskiego w okresie międzywojennym i po wojnie, pisze o środowisku, o ludziach związanych z Zelwerowiczem. Pani profesor Barbara Osterloff jest bowiem również człowiekiem teatru. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej UW i Wydziału Reżyserii Dramatu PWST im. Aleksandra Zelwerowicza, od 1976 roku wykłada na tej uczelni, mianowana profesorem nadzwyczajnym jest obecnie prorektorem Akademii Teatralnej.

Literackie piękno biografii Aleksandra Zelwerowicza przybliżył licznie zebranym słuchaczom – wśród których byli znani aktorzy Irena Karel, Sławomira Łozińska, Wojciech Pszoniak – pan Grzegorz Gierak, odczytując fragmenty książki. Promocyjne egzemplarze podpisywała autorka, a rozmowy i dyskusje trwały długo w gabinecie Władysława Broniewskiego, który również w pewnym sensie był człowiekiem teatru.

Fot. Anna Kowalska / ML


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP