„Artystki niepokorne” – wykład Joanny Bojarskiej
Oddział: , Dodano: 25 października 2013

Artystki niepokorne – Olga Niewska, Katarzyna Kobro, Maria Jarema. Wykład Joanny Bojarskiej z cyklu Kobiety międzywojnia w Muzeum Andrzeja Struga, ilustrowany prezentacją multimedialną, wtorek 26.11.2013, godz. 18.30.

Ich życie, barwne, niebanalne, niejednokrotnie budzące kontrowersje i komentarze stanowiło nieodłączne tło dla  twórczości. Tworzyły w okresie dwudziestolecia międzywojennego ale także w trakcie i po II Wojnie Światowej. Wniosły ogromny wkład w dzieje polskiej sztuki. Ich twórczość, różna ale odzwierciedlająca tendencje artystyczne czasów,  to niezwykła opowieść o latach w których żyły  i tworzyły.

Wykład będzie kontynuacją opowieści o kobietach – artystkach. Tym razem bohaterkami spotkania będą rzeźbiarki.

Olga Niewska (1898 – 1943) – rzeźbiarka, ukończyła ASP w Krakowie pod patronatem artystycznym Konstantego Laszczki, później związana z Warszawą i Paryżem (uczennica Bourdell’a). Autorka portretów znanych osobistości m.in. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Mościckiego, Stefana Jaracza, oraz rzeźb obecnych do dzisiaj w naszej przestrzeni miejskiej np.  Kąpiąca się w Parku Skaryszewskim.

Katarzyna Kobro (1898 – 1951) – rzeźbiarka awangardowa, zrewolucjonizowała myślenie o rzeźbie odrzucając nadrzędność pojęcia bryły, twórczyni kompozycji przestrzennych, rzeźb abstrakcyjnych oraz aktów.

Związana była z Moskwą, Smoleńskiem, Warszawą i Łodzią. Uczestniczyła z mężem Władysławem Strzemińskim w życiu licznych grup artystycznych (np. „Blok”, „Praesens”, „a.r.”). Współtworzyła w latach 30 Kolekcję Sztuki Nowoczesnej w Łodzi, w tym mieście w Muzeum Sztuki znajduje się większość jej prac.

Maria Jarema (1908 – 1958) – dla przyjaciół Jaremianka, malarka, rzeźbiarka i scenografka. Siostra malarza Józefa Jaremy i aktora Władysława Jaremy oraz żona pisarza Kornela Filipowicza. Studiowała na ASP w Krakowie w pracowni Xawerego Dunikowskiego, współpracowała z teatrami Cricot, Cricot 2. W międzywojniu zajmowała się przede wszystkim rzeźbą, a po II wojnie oddała się  głównie malarstwu.

Serdecznie zapraszamy!

Fot. Maciek Bociański / ML


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP