Anna Spólna „Dialogi z Mickiewiczem”
Oddział: , Dodano: 1 października 2018

Miło nam poinformować o najnowszej książce dr Anny Spólnej, specjalisty ds nauki i edukacji w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. 

„Dialogi z Mickiewiczem. Aktualizacje tradycji romantycznej w nowej i najnowszej poezji polskiej” –  tematem książki są przemiany współczesnej poezji polskiej, ujawniające się poprzez intertekstualne relacje z twórczością Adama Mickiewicza oraz odniesienia do jego biografii. Dla większości Polaków synonimem słowa „poeta” jest właśnie Mickiewicz; dla wielu ludzi pióra jego dzieło stanowi trwały i bardzo ważny punkt odniesienia, choć zmieniają się teksty pisarza, z którymi najchętniej chcą rozmawiać twórcy przełomu XX i XXI wieku. 

 

„Dialogi z Mickiewiczem. Aktualizacje tradycji romantycznej w nowej i najnowszej poezji polskiej”. Wydawnictwo Uniwersytetu Techniczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

Książka dostępna w Księgarni Akademickiej.

Książka Anny Spólnej to swego rodzaju podróż dwudziestowiecznymi tropami aluzji, trawestacji i parodii pisarstwa i przygód życiowych Adama Mickiewicza, swego rodzaju archetypalnego wzorca polskiej poezji. Jak dalece ten wzorzec, wywiedziony ze schematów lektur szkolnych oraz politycznie instrumentalizowany kształtuje zbiorową świadomość, ożywiając narodowe upiory szowinistycznych uprzedzeń, martyrologicznych urazów i mesjanistycznych urojeń, dowodzą tzw. wiersze smoleńskie.

Krótko mówiąc, jest to książka oryginalna w pomysłach, poznawczo pożywna i odznaczająca się wybitnym walorem dydaktycznym. Napisana przy tym stylem, który harmonijnie godzi imponującą zaiste erudycję z przejrzystością wywodu. Będzie ważna lekturą dla miłośników nie tylko współczesnej poezji, pracowników naukowych, nauczycieli, studentów i uczniów szkół średnich.

Prof. dr hab. Aleksander Fiut

Monografia Anny Spólnej świetnie wpisuje się w płodny w ostatnich latach nurt badań historycznoliterackich, których celem jest próba odpowiedzi na niezwykle ważne w kulturze polskiej pytanie o stałą żywotność paradygmatu romantycznego, jej źródła oraz przemiany, jakim podlega obecnie recepcja romantycznej tradycji.

Autorka prezentowanej książki ujmuje zjawisko z nieoczywistej, oryginalnej, poznawczo wartościowej perspektywy. Bada „dialogi z Mickiewiczem” przede wszystkim intertekstualnie, uruchamiając erudycyjnie bogate, interesujące i użyteczne konteksty, między innymi historyczne, społeczne i antropologiczne. Dużą lekturową przyjemność przynoszą analizy konkretnych utworów: niezwykle precyzyjne, wnikliwe, finezyjne, świetnie zapisane.

Dr hab. Tomasz Cieślak, prof. UŁ

Anna Spólna – pracuje w Katedrze Filologii Polskiej (Wydział Filologiczno-Pedagogiczny) Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im.Kazimierza Pułaskiego w Radomiu oraz w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli (oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie). Jest autorką książek Nowe „Treny”? Polska poezja żałobna po II wojnie światowej a tradycja literacka (Kraków 2007), Na skrzyżowaniu głosów. Szkice krytycznoliterackie (Radom 2012) i kilkudziesięciu artykułów w książkach zbiorowych i czasopismach. Publikowała m.in. w „Caietele Echinox”, „Przeglądzie Humanistycznym”, „Tekstualiach”, „Studia Poetica”, „Napisie”, „Frazie”. Pod jej współredakcją ukazały się: Iwaszkiewicz w podróży (Radom 2013), Gombrowicz z przodu i z tyłu. Materiały Międzynarodowej Konferencji Naukowej, Wsola-Radom, 20–22 października 2014 roku (Radom 2015). Należy do redakcji „Radomskich Studiów Humanistycznych”. Prócz literaturoznawstwa trudni się także krytyką literacką. Zasiada w jury Nagrody Literackiej Miasta Radomia.

 Wideo: Piotr Dymmel, Bartłomiej Kwasek, Fotografia: Maciek Bociański.

Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP