„Andrzej Strug – dzieło i czasy”. Program ogólnopolskiej konferencji
Oddział: , Dodano: 1 listopada 2012

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza na ogólnopolską konferencję pt. „Andrzej Strug – dzieło i czasy”

Miejsce:
Muzeum Władysława Broniewskiego
ul. Dąbrowskiego 51
Warszawa,

6 GRUDNIA, czwartek:
11.30 Uroczyste otwarcie konferencji: Włodzimierz Paszyński – Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy, dr Jarosław Klejnocki – Dyrektor Muzeum Literatury

12.00 SESJA I. TWÓRCZOŚĆ I NATCHNIENIE

prof. Jadwiga Zacharska (Warszawa), Przerabianie Struga. Twórczość pisarza w monografiach i opracowaniach.
dr Marek Kochanowski (Białystok), Sensacja i anomia w „Miliardach” Struga.
dr Agata Zalewska (Warszawa), Strug i Berent
dr Dominika Świtkowska (Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Radom), Pierwsza zakopiańska powieść Andrzeja Struga – „Zakopanoptikon”
dr Magdalena Dołhasz (Kraków), Znajomość sylwetki Andrzeja Struga wśród młodzieży akademickiej. W oparciu o badania własne.
prof. Maria Olszewska (Warszawa), Wojna jako obłęd świata. Pacyfizm w rozumieniu Andrzeja Struga. Na podstawie „Klucza otchłani”.

DYSKUSJA
14.15 PRZERWA NA KAWĘ

15.00 SESJA II. PACYFISTY DOŚWIADCZENIA WOJENNE.

prof. Roman Dziergwa (Poznań), Doświadczenie I Wojny Światowej w twórczości literackiej Andrzeja Struga
dr hab. Agnieszka Cieślikowa (Kraków), Narkotyk powietrza. Andrzej Strug i Lotnictwo.
dr hab. Tadeusz Nasierowski (Warszawa), Józef Bednarz – Psychiatra z „Dziejów jednego pocisku”. W poszukiwaniu pierwowzoru

MIEJSCA ANDRZEJA STRUGA.
dr hab. Grzegorz Bąbiak (Warszawa), Warszawa Andrzeja Struga. Andrzej Strug Warszawiak.
Dr hab. Jerzy M. Roszkowski (Muzeum Tatrzańskie, Zakopane), Środowisko literackie Zakopanego na przełomie XIX i XX w
DYSKUSJA
18.30 KOLACJA

7 GRUDNIA, piątek:

10.00 SESJA III. KONSPIRACJA I POLITYKA

prof. Władysław Masiarz (Kraków), Lata młodości i zesłanie na północ Rosji.
prof. Michał Śliwa (Kraków), Andrzej Strug wśród socjalistów.
prof. Marian Płachecki (Warszawa), Andrzeja Struga socjologia konspiracji.
Prof. Mariusz Wołos (Kraków), „W straży przedniej”. Droga Andrzeja Struga do niepodległej Polski przez paryski oddział Związku Strzeleckiego, Legiony i Polską Organizację Wojskową.
prof. Janusz Fałowski (Kraków), Andrzej Strug jako senator.
dr Łukasz Sroka (Kraków), Tekst literacki jako źródło historyczne – Andrzej Strug odczytywany w kontekście jego epoki.
dr Anna Kargol (Kraków), Jaki rząd. Jakie wojsko. Idee Andrzeja Struga.
DYSKUSJA z udziałem prof. Andrzeja Garlickiego (Warszawa)
12.15. PRZERWA NA KAWĘ.

13.00 SESJA IV. W KRĘGU SZTUKI KRÓLEWSKIEJ

prof. Tadeusz Cegielski (Warszawa), Andrzej Strug – wolnomularz.
dr Marek Rezler (Poznań), Myśl wolnomularska Bronisława Trentowskiego.
MŁODZI PRZEDSTAWICIELE NAUKI O ANDRZEJU STRUGU:
dr Izabela Poniatowska, Powieść z obcego życia. Doświadczenie nowoczesności w „Pieniądzu” Andrzeja Struga
mgr Marcin Dzikowski, Cena czynu – „Jutro” Andrzeja Struga
mgr Aleksandra Wegner, „Ludzie podziemni” Andrzeja Struga jako cykl opowiadań.
16.00 WIZYTA W MUZEUM ANDRZEJA STRUGA POŁĄCZONA Z OPROWADZANIEM I PREZENTACJĄ ARCHIWUM PISARZA.

Rada Programowa:
prof. dr hab. Elżbieta Wichrowska