„Andrzej Bobkowski. Życie zapisane” – wernisaż wystawy
Oddział: , Dodano: 20 września 2013

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Andrzej Bobkowski. Życie zapisane”, którą pragniemy uczcić setną rocznicę urodzin znakomitego autora. Chcemy pokazać pisarza, ale nie w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, bowiem prace ściśle literackie pozostają w tym wypadku w cieniu innych działań pisarskich naszego bohatera. Prezentujemy zatem Bobkowskiego epistolografa i diarystę: autora paru tysięcy listów i kilku różnej objętości dzienników osobistych.

Wernisaż wystawy odbędzie się 24 października (czwartek) o godz. 18.00 w Muzeum Literatury na Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.

Wybierasz się? Wydarzenie na Facebooku – dołącz/zaproś znajomych

Na wystawie będzie można zobaczyć oryginały listów i kartek pocztowych z różnych okresów życia pisarza. Pozwoli to na prześledzenie ewolucji jego sztuki epistolograficznej i pocztówkowej. Dużą atrakcją wystawy będzie młodzieńczy dziennik Bobkowskiego, od którego zaczęła się jego przygoda z literaturą dokumentu osobistego.

Wreszcie, możemy zapowiedzieć sensację – pokażemy, po raz pierwszy w Polce, autentyczny dziennik Andrzeja Bobkowskiego, prowadzony przez niego w czasie II wojny światowej we Francji, który stał się podstawą „Szkiców piórkiem” – najbardziej znanej jego książki. Zeszyty te zostały wypożyczone na wystawę przez Polski Instytut Naukowy w Nowym Jorku.

Eksponaty piśmiennicze uzupełniamy bogatą dokumentacją fotograficzną. Prezentujemy zdjęcia robione Bobkowskiemu, jak również jego autorstwa. Wiele z nich zostanie pokazanych po raz pierwszy.

Życie zapisane – czyli utrwalone.
Życie zapisane – czyli przekazane nam niejako w spadku.

Autorzy wystawy:
dr Maciej Nowak – scenariusz, kurator