„Bitwa Warszawska w pamięci środowiska Andrzeja Struga”. Wykład dr Stefana Artymowskiego
Oddział: , Dodano: 1 października 2020

Bitwa Warszawska, stoczona w dniach 13 – 25 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy, została uznana za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Rozstrzygnęła losy nie tylko odrodzonej Rzeczpospolitej, ale również Europy. Zbiorowy, solidarny wysiłek Polaków, pod wodzą Józefa Piłsudskiego, zapobiegł rozprzestrzenieniu się rewolucji bolszewickiej i doprowadził do ustanowienia twardej granicy między wolnością a zniewoleniem.

Literaci i artyści z pokolenia Andrzeja Struga, często dawni żołnierz Legionów Polskich, w wojnie polsko-bolszewickiej udzielali się m.in. w propagandzie wojskowej. Młodzi, jak Władysław Broniewski wstępowali do armii i brali udział w walkach frontowych, dokumentując przeżycia w pamiętnikach i dziennikach.

Propaganda była niezwykle silnym orężem – podtrzymywała morale i hart ducha żołnierzy, oddziaływała na nastroje społeczne.  Materiały archiwalne z tego okresu zawierają dużo trafnych i cennych spostrzeżeń osobistych, dotyczących nastrojów panujących w Warszawie.

W ramach obchodów na Mazowszu Roku 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, Muzeum Andrzeja Struga, Oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie przygotowało dla Państwa cykl spotkań, z konieczności realizowany online.

Zapraszamy do obejrzenia nagranego wykładu dr Stefana Artymowskiego, który opowiada o zaangażowaniu środowisk artystycznych i literackich w obronę, zagrożonej w 1920 roku, Niepodległości.

Stefan Artymowski – historyk, doktor nauk humanistycznych, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, doktorat obronił w Instytucie Historii PAN. Pracownik instytucji kultury, autor monografii, artykułów naukowych, recenzji i omówień, współautor książek i publikacji muzealnych. Specjalizuje się w historii najnowszej oraz historii wojskowości. Obecnie pracownik naukowy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

W nagraniu wykorzystano materiał ikonograficzny z portalu www.szukajwarchiwach.gov.pl

oraz ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie i Oddziałów- Muzeum Andrzeja Struga, Muzeum Władysława Broniewskiego.


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP