Muzeum Andrzeja Struga serdecznie zaprasza na prelekcję Krzysztofa Dubińskiego
pt. Moniuszko zapomniany, we wtorek 21 stycznia, o godz. 18.30
Chociaż miniony rok 2019 upłynął pod patronatem wspaniałej postaci Stanisława Moniuszki, rzecz będzie nie o kompozytorze, lecz o jego synu Janie Czesławie Moniuszce (1853-1908). Malarstwa uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego, potem zaś wybrał się do petersburskiej Wyższej Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Architektury, gdzie studiował razem z – równie jak on wciąż niedocenianym – Janem Ciąglińskim.
Po powrocie do Warszawy poświęcił się malarstwu rodzajowemu tworząc interesujące cykle płócien o tematyce historycznej i religijnej. Mało zaradny i wyzyskiwany przez marszandów, uznania i sławy się nie doczekał, życie spędził w samotności, biedzie i odszedł w niezasłużonym zapomnieniu.
Ci z Państwa, którzy poznali pasję pana Krzysztofa Dubińskiego do odkrywania losów, m.in.: Witkacego w mundurze, kolekcji Bienenthala, malarzy Tonia Trzebińskiego, czy Mariana Wawrzenieckiego i jego czarownic, a ostatnio pomników Chopina Augusta Zamoyskiego, już wiedzą że będzie to niezwykła opowieść…
Prelekcja ilustrowana multimedialnie.
Zapraszamy!!!
Muzeum Andrzeja Struga
al. Niepodległości 210 m. 10
Wstęp wolny
Ilustracja:
Jan Czesław Moniuszko, Wesele Zosi i Tadeusza – scena z „Pana Tadeusza”, olej, 1905, Muzeum Narodowe w Warszawie, domena publiczna