We wtorek 26 lutego o godz. 18.30 serdecznie zapraszamy do Muzeum Andrzeja Struga na wykład prof. Anny Kargol pt. Scena polityczna u progu niepodległości II Rzeczpospolitej.
Ponad połowę swojego życia Andrzej Strug spędził marząc o wolnej ojczyźnie i działając na rzecz jej wskrzeszenia. I oto w 1918 roku słynna „Chimera” staje się faktem. Jaka jest wolna Polska? Jaką ją „pokolenie strugowe” stworzyło? Warto przyjrzeć się bliżej polskiej scenie politycznej i szerzej pojętej arenie życia publicznego u progu niepodległości. Jakie fakty, wydarzenia, sytuacje determinowały późniejsze losy ojczyzny i jej piewców. Na układ sił politycznych i społecznych, postaci głównych aktorów, społeczeństwo pierwszych lat Rzeczpospolitej spojrzymy oczami współczesnych, prasy z tamtej epoki i innych źródeł. Nie zabraknie optyki Andrzeja Struga, socjalistów, wolnomularzy, pisarzy.
Spotkanie z cyklu Niepodległość 1918 – przesłanie na dziś.
Prof. Anna Kargol, pracownik naukowy Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego, od wielu lat zajmuje się postacią Andrzeja Struga, jest autorką biografii politycznej pisarza pt. Strug. Miarą wszystkiego jest człowiek oraz książek i artykułów z zakresu historii polskiego wolnomularstwa, historii i kultury Żydów polskich oraz polskiej myśli politycznej.
Wykład ilustrowany multimedialnie.
Zapraszamy!
al. Niepodległości 210 m. 10
Warszawa
Wstęp wolny.
Fotografia ze zbiorów Muzeum Andrzeja Struga – znak firmowy pisma „Rząd i Wojsko”, które redagował Andrzej Strug w 1919 r.