Trzy lata temu, 8 grudnia 2015 r., zmarł Janusz Odrowąż-Pieniążek, wieloletni dyrektor Muzeum Literatury. Przypominamy krótki film, który nagraliśmy z okazji wydania jego ostatniej książki „Błagam, tylko nie profesor”. Nagranie zostało zrealizowane zaledwie sześć miesięcy przed śmiercią…
Janusz Odrowąż-Pieniążek z okazji 60-lecia Muzeum opowiadał Pawłowi Dunin-Wąsowiczowi o łowach na rękopisy i białych Rosjanach w swojej prozie. Rozmowa ukazała się w nieistniejącym już magazynie „Lampa”. Pełny przedruk tej rozmowy mogą Państwo przeczytać tutaj.
Janusz Odrowąż-Pieniążek był historykiem literatury, pisarzem i muzealnikiem, w latach 1972–2009 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Literatury. W latach 1954-55 był sekretarzem komitetu redakcyjnego Wydania Jubileuszowego Dzieł Adama Mickiewicza. Od 1956 do 1972 był pracownikiem naukowym Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. W 1967 został sekretarzem komitetu redakcyjnego Wydania Krytycznego Dzieł Wszystkich Adama Mickiewicza.
Sprawował funkcję redaktora naczelnego „Muzealnictwa”, był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Książki, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, polskiego PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. W 2009 otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wyróżniony tytułem „Zasłużony Działacz Kultury”.
W 2012 „za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności publicystycznej w dziedzinie historii literatury, za wspieranie rozwoju muzealnictwa” został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Fot. Anna Kowalska