Muzeum Literatury oraz portal kulturalno-naukowy „Niewinni Czarodzieje” zapraszają do udziału w „Jednowierszówce” – cyklu poetyckich spotkań, w czasie których, razem ze współczesnymi autorami i autorkami, rozmawiamy o ich jednym, wybranym wierszu. Jest to niepowtarzalna okazja by zapytać, „co poeta miał na myśli”.
Do udziału we wspólnej interpretacji utworu zapraszamy zarówno znanych autorów, jak i przedstawicieli najmłodszego pokolenia literatów. Naszym celem, oprócz popularyzacji poezji i jej twórców, jest lepsze zrozumienie współczesnych wierszy. Nie dzielimy Państwa na specjalistów i amatorów. Zachęcamy do aktywnego i bezkompromisowego udziału. Wierzymy, że każda interpretacja jest wartościowa, każdy głos jest ważny, każde pytanie jest zasadne.
5 czerwca (poniedziałek) o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z Bohdanem Urbankowskim. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie.
• Wybierasz się na spotkanie? Wydarzenie na Facebooku – dołącz/zaproś znajomych
• Omawiany wiersz: „Lenin” – pobierz [PDF]
Organizatorzy zapewniają Państwu teksty analizowanych wierszy. Po spotkaniu zapraszamy na lampkę wina. Wstęp wolny.
Bohdan Urbankowski (ur. 19 maja 1943 w Warszawie) – polski poeta, eseista, dramaturg i filozof. Autor ponad 50 książek – dramatów (zbiory: Dramaty płockie, Sny o ojczyźnie), esejów (Myśl romantyczna, Absurd – ironia – czyn, Kierunki poszukiwań), zbiorów poezji (W cieniu, Głosy, Dojrzewanie, Chłopiec, który odchodzi, Erotyk dla następcy) i monografii: Adama Mickiewicza, Fiodora Dostojewskiego, Józefa Piłsudskiego, Karola Wojtyły i Zbigniewa Herberta.) Jego szkice The Romantic Theatre: Its Bounds and the Overstepping of Bounds oraz The unknown Witkacy zostały nagrodzone na międzynarodowych konkursach. Autor słynnej Czerwonej mszy albo uśmiechu Stalina, w której przedstawił budowanie kultury sowieckiej w Polsce – także przy udziale polskich pisarzy. Twórca i teoretyk ruchu Nowego Romantyzmu. W 2017 odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za najważniejszą swą książkę uważa Źródła (2017) – czterotomową historię polskiej filozofii, a za najważniejsze odznaczenie – Krzyż Wolności i Solidarności.
Czym jest „Jednowierszówka”? Obejrzyj spot.