„Dzieło tłumacza” – spotkanie z Markiem Bieńczykiem
Oddział: , Dodano: 13 kwietnia 2017

Muzeum Władysława Broniewskiego zaprasza 24 maja o godz. 18:00 na spotkanie z Markiem Bieńczykiem. Prowadzenie: Eliza Czapska

Marek Bieńczyk – pisarz, eseista, historyk literatury, tłumacz, enolog; laureat Nagrody Literackiej Nike 2012 za zbiór esejów „Książka twarzy”. Tłumacz z języka francuskiego między innymi książki Milana Kundery, Emila Ciorana i Rolanda Barthes’a. Współpracuje z francuskim kwartalnikiem „L’atelier du roman”. Pracuje jako historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN. Wykłada też w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie. Współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Znawca literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej.

„Proust pisał: „Obowiązkiem i zadaniem pisarza jest więc obowiązek i zadanie tłumacza”. Bieńczyk jak mało kto w polskiej, a nawet szerzej: europejskiej literaturze wypełnia ten obowiązek. I nie chodzi tylko o to, że świetnie tłumaczy Kunderę (często smakując z nim wyrafinowane wina, o których pisze następnie w niemniej wyrafinowanych felietonach), Barthes’a (którego „Fragmenty dyskursu miłosnego” przetłumaczył z zazdrości, że sam ich nie napisał), Ciorana (w którym odnajduje własne upodobanie do rozpaczy unieruchomionej w bursztynie stylu), Baudelaire’a (autora rozprawy o śmiechu), Prousta (pamiętającego, że idee mieszkają wyłącznie w języku).

Bieńczyk nie jest tłumaczem w potocznym znaczeniu tego słowa, choć jego sztuka translatorska godna jest podziwu. Przekładem bowiem jest całe jego pisarstwo, w którym eseje trudno oddzielić od powieści, powieści przemawiają językiem felietonu, felietony zaś odsłaniają misternie skonstruowaną biografię pisarza, który swą pisarską przygodę rozpoczynał jako historyk literatury”.

Źródło: Culture.pl

Muzeum Władysława Broniewskiego
ul. Jarosława Dąbrowskiego 51
Warszawa

Fot. Eliza Szwede


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP