We wtorek 25 kwietnia o godz. 18.30 serdecznie zapraszamy do Muzeum Andrzeja Struga na prelekcję Krzysztofa Dubińskiego Witkacego portret w lustrach i jego sekrety.
WITKACEGO PORTRET W LUSTRACH I JEGO SEKRETY
Słynny, pięciokrotny portret Stanisława Ignacego Witkiewicza w lustrach wykonany w Rosji to niemal znak firmowy wojennego fragmentu jego biografii. Od lata intryguje witkacologów, przyciąga uwagę miłośników jego twórczości. Data i miejsce powstania portretu pozostawało dotychczas nieznane zatem w publikacjach ostrożnie datowano fotografię w przedziale czasowym 1914-1918.
„Rozumienie „Portretu wielokrotnego” byłoby pełniejsze, gdybyśmy znali dokładną datę jego powstania. Chodzi o to, czy portret przedstawia artystę przed, czy po dramatycznych doświadczeniach frontowych, które wstrząsnęły jego psychiką” – uważa nie bez racji znawca witkacowskich fotografii Stefan Okołowicz.
Czy tę dokładną datę można ustalić? Pisarz Krzysztof Dubiński, autor książki „Wojna Witkacego czyli kumboł w galifetach” i redaktor półrocznika „Witkacy!” nie tylko ustala datę powstania fotografii z tygodniową precyzją, ale odczytuje z lustrzanych odbić Witkacego wiele więcej.
Wykład ilustrowany multimedialnie.
Wstęp wolny. Al. Niepodległości 210 m. 10 w Warszawie.
Fotografia pochodzi z kolekcji Stefana Okołowicza.