„Żyć i umrzeć w Nowym Jorku. O Janie Lechoniu w 60. rocznicę śmierci”
Oddział: , Dodano: 20 kwietnia 2016

9 czerwca (czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy do Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie na prelekcję dr hab. Macieja Nowaka pt. „Żyć i umrzeć w Nowym Jorku. O Janie Lechoniu w 60. rocznicę śmierci”.

Dr hab. Maciej Nowak – adiunkt w Ośrodku Badań nad Literaturą Religijną KUL, historyk literatury, krytyk, edytor, publicysta. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na związkach literatury z Biblią, refleksji historiozoficznej w powieści, tropach autobiograficznych w literaturze, nowoczesnej diarystyce, tradycji badań nad relacją literatura a religia. W tych aspektach badał twórczość m.in. Janusza Korczaka, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Hanny Malewskiej, Zbigniewa Herberta, a ostatnio Stanisława Brzozowskiego, Jana Lechonia i Stanisława Rembeka.

Autor licznych studiów poświęconych pisarstwu Andrzeja Bobkowskiego, w tym monografii Na łuku elektrycznym. O pisaniu Andrzeja Bobkowskiego (2014). Wydał z rękopisu dziennik Bobkowskiego – Notatnik 1947-1960 (2013). Redaktor tomu Czytanie Bobkowskiego. Szkice o twórczości (2013), autor scenariusza do jubileuszowej wystawy w warszawskim Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, w setną rocznicę urodzin pisarza: „Bobkowski. Życie zapisane” (październik 2013 – styczeń 2014).

Inicjator, współorganizator i uczestnik licznych konferencji poświęconych literaturze i badaniom prowadzonym wokół niej.

Krytyk muzyczny, miłośnik i znawca jazzu. Autor studiów z zakresu estetyki jazzu, kilkudziesięciu recenzji płytowych, relacji z koncertów oraz wywiadów z muzykami. Stały współpracownik miesięcznika „Jazz Forum”. Obecnie także wykładowca w ramach specjalizacji antropologiczno-kulturowej Instytutu Filologii Polskiej KUL, prowadzi konwersatorium: Analiza dzieł sztuki muzycznej: Formy klasyczne i awangardowe/ jazz, rock, pop.

Pasjonat fotografii, którą uprawia niezawodowo od kilku lat. W książce Na łuku elektrycznym opublikował m.in. własne fotografie rękopisów autora Szkiców piórkiem. Zdjęcia zamieszcza także w miesięczniku „Jazz Forum”, stronie internetowej lubelskiego Centrum Kultury oraz – w okresie jego istnienia – na portalu Diapazon.pl. Wystawia swoje prace w różnych instytucjach kulturalnych Lublina. Jego fotografie Paryża i francuskiej prowincji można zobaczyć w filmach dostępnych na stronie internetowej Muzeum Literatury, popularyzujących twórczość Bobkowskiego.

Współpracuje z kwartalnikiem „Ethos” (członek kolegium redakcyjnego), Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Kultury w Lublinie.

Jan Lechoń, właściwie Leszek Józef Serafinowicz herbu Pobóg, urodzony 13 marca 1899 w Warszawie, zmarł 8 czerwca 1956 w Nowym Jorku. Prozaik, krytyk literacki i teatralny, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, autor dziennika.

Na fotografii paszport Jana Lechonia. Ze zbiorów PIASA

 


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP