„Zielona skarpa warszawska i jej wolnomularskie korzenie”
Oddział: , Dodano: 2 września 2015

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza na wykład dr Anny Marii Bauer pt. „Zielona skarpa warszawska i jej wolnomularskie korzenie”. Wtorek, 13 października o godz. 18:30. Wstęp wolny.

Tematem spotkania będzie zielona skarpa warszawska i początki jej istnienia, które – z faktów historycznych wnosząc – rzeczywiście mają proweniencję wolnomularską. O wolnomularzach, szczególnie angielskich, wiemy, że wnieśli wiele do kultury europejskiej, przede wszystkim nowy styl w architekturze: palladianizm, jego rozwinięcie potocznie nazywane klasycyzmem, oraz sztukę tworzenia ogrodów. Nowy prąd, rozwinięty na wyspie już w latach 20. i 30. XVIII wieku, na kontynencie pojawia się dopiero w drugiej połowie stulecia.

W Polsce wolnomularskie ogrody powstają w latach 70. i 90. XVIII wieku oraz w ciągu pierwszych dwudziestu lat wieku XIX. W Warszawie zajęły skarpę wiślaną ciągnąc się od Wilanowa aż do Młocin.

Komu tak naprawdę zawdzięczamy istnienie wspaniałej ozdoby stołecznego miasta, od blisko 250 lat cieszącej oczy jego mieszkańców? W odpowiedzi należy podać trzy nazwiska: głównego inspiratora, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, przewodnika duchowego, czyli Augusta Fryderyka Moszyńskiego i twórcę – Szymona Bogumiła Zuga. Jak doszło do tego, że stali się oni twórcami zielonego oblicza Warszawy?

Zapraszamy na wykład z prezentacją multimedialną.

Muzeum Andrzeja Struga
Al. Niepodległości 210 m. 10 A
Warszawa

Ilustracja: Wincenty Kasprzycki „Natolin” (1834)


Dodaj komentarz:

Przed dodaniem komentarza prosimy o przepisanie słów z obrazka (zabezpieczenie przed spamem).

 
Copyright © 2010-2017 Muzeum Literatury | Cennik | Polityka prywatności | Logotyp ML | Przetargi i zamówienia publiczne | BIP