Czy można porównać Adama Mickiewicza z imigrantami obecnie żyjącymi w Polsce? Czy powody ich migracji różnią się znacznie od tych jakie miał Adam Mickiewicz? Czy kraj, w którym rozpoczyna się nowy etap życia jest lepszy? Czy ta zmiana daje szczęście?
Wielu ludzi wyobraża sobie, że w innym miejscu, w innym kraju świat wygląda piękniej. Na pewno jest on inny, ale czy zawsze piękniejszy? Czy to, co spotykamy w nowych miejscach potrafi nas uszczęśliwić? Czasami nie mamy wyboru. Szczególnie, jeśli nasza decyzja wyjazdu wynika z tego, że w kraju ojczystym grozi nam utrata zdrowia lub życia. Bez względu na powody naszych wędrówek, nowe miejsca dostarczają nam wielu ciekawych doświadczeń. Od nas zależy co z tego odrzucimy, a co weźmiemy dla siebie i jak z tego skorzystamy.
W trakcie spotkania obejrzymy spektakl tureckiego teatru cieni na motywach ballady „Renegat” Adama Mickiewicza, porozmawiamy o Mickiewiczu jako emigrancie. Dzięki ćwiczeniom warsztatowym doświadczymy spotkania ze społecznością odmienną kulturowo, a swoje spostrzeżenia i refleksje będziemy mogli podzielić z zaproszonym przez nas gościem – imigrantem, którego los zawiódł do Polski.
Projekt skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych.
Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek 22 września w siedzibie Muzeum Literatury w Warszawie, Rynek Starego Miasta 20.
Rozpoczynamy o godzinie 10.00.
Udział w zajęciach wymaga wykupienia biletu wstępu do muzeum za złotówkę.
Prosimy o zgłoszenia telefoniczne lub mailowe:
22 831 76 91
e-mail: p.prasula@muzeumliteratury.pl
kustosz Piotr Prasuła
Dział Naukowo-Oświatowy
Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa.
Partnerami projektu są:
PAH, Fundacja dla Somalii.
Fot. Maciek Bociański / ML