„Skazani? Pierwsza wojna światowa – rewolucje – arystokracja”
Oddział: , Dodano: 10 maja 2014

17 czerwca o godz. 18.30 zapraszamy do Muzeum Andrzeja Struga na wykład prof. Tadeusza Cegielskiego Skazani? Pierwsza wojna światowa – rewolucje –  arystokracja

Skazani – to tytuł poruszającej monografii amerykańskiego historyka Douglasa Smitha, relacjonującej losy arystokracji rosyjskiej „porwanej, a potem rozszarpanej przez rewolucję i komunizm”. Opowieść o ludziach, którzy „zaznali największego bogactwa, ale i największej nędzy. Za pozostanie w ojczyźnie zapłacili życiem, więzieniem, zsyłkami do łagrów i bezustannym poniżaniem w sowieckiej krainie szczęśliwości”. Losy europejskiej arystokracji  nie okazały się tak dramatyczne jak rosyjskiej, ale i ona miała wiele doświadczyć wraz z wybuchem I wojny światowej i nastaniem nowej epoki. Świat nigdzie już nie miał być taki jak dawniej. Epoka wielkich i dumnych rodów zakończyła się definitywnie. Czy coś po niej pozostało?

Wykład z prezentacją multimedialną z cyklu Kulisy Wielkiej Wojny

Muzeum Andrzeja Struga
Aleje Niepodległości 210 m. 10

Na zdjęciu: Arcyksiąże Ferdynand z żoną i dziećmi.