„Gabrieli Zapolskiej słownik mody” – relacja [foto]
Oddział: , Dodano: 2 lipca 2011

Wysłuchaliśmy już ostatniego z wykładów przygotowanych w związku z trwającą w naszym muzeum wystawą monograficzną poświęconą Gabrieli Zapolskiej. Tym razem panie Ewa Orlińska-Mianowska i Monika Janisz z Działu Sztuki Zdobniczej w Muzeum Narodowym w Warszawie, zajmujące się historią mody i kostiumu, przygotowały wykład „Gabrieli Zapolskiej słownik mody”. W oparciu o utwory dramatyczne, powieści, opowiadania, utwory publicystyczne i listy Zapolskiej – wnikliwie i wyczerpująco nakreśliły świat mody widziany jej oczami, pokazały osobisty stosunek artystki do mody wyrażający się w kreacjach kostiumów do ról teatralnych, jak również w codziennym dbaniu o swój wygląd i wizerunek.

Wykładowi towarzyszył pokaz ikonografii z paryskich katalogów mody, ilustracji do opowiadań Zapolskiej, a także fotografii wielkich artystek epoki, które stworzyły osobowości sceniczne – oraz samej Zapolskiej w kostiumach teatralnych. Ogromną przyjemność stanowi dla mnie fakt, że wystawa stała się inspiracją dla autorów wykładów do dalszych poszukiwań, jak również do tego, że praca z tekstem Zapolskiej dostarczyła wielu, czasami, jak się okazywało zupełnie nowych odkryć. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję za przyjęcie zaproszenia i za niezwykle interesujące wykłady.

Małgorzata Górzyńska

Fot. Maciek Bociański / ML